Hős, ellenálló és illatikon: Miss Diort a Gestapo is megkínozta

211107-catherine-dior-ww2-tease-01 u1m4ab

Az ikonikus parfüm múzsája, Miss Ginette „Catherine” Dior a francia történelem egyik legnagyobb és legbátrabb hősnője volt, aki a végsőkig kiállt elveiért és népe szabadságáért.

Christian Dior egyik nővére, Ginette Dior – aki a Catherine Dior nevet használta – a francia háborús ellenállás legendás alakja, aki példás hősiessége és rendíthetetlensége miatt kis híján az életével fizetett, hiszen meg kellett járnia a ravensbrücki koncentrációs tábort.

Fent és lent

Catherine a jómódú Dior családba született 1917-ben, az öt Dior testvér közül a legfiatalabbként, és úgy tűnt, belefeledkezik a dekoratív, felszínes, nagypolgári életmódba. Azonban néhány nagyon rosszul sikerült ingatlanügylet miatt elúszott a Dior család mesés vagyona. 1935-ben a tizenéves Catherine, aki később a világ egyik legmeghatározóbb nőalakja lett, a család granville-i kastélyából, a Villa Les Rhumbsból egy romos provence-i parasztházba költözött. Miss Dior hamarosan elszökött, hogy idősebb bátyjával, Christiannal Párizsban telepedjen meg, ahol Catherine egy divatház számára árult kiegészítőket, míg Christian a vázlataival házalt.

Örök divatot teremtett a virágcsokorként illatozó parfümcsalád
Örök divatot teremtett a virágcsokorként illatozó parfümcsaládChaloner Woods / Getty Images Hungary

Földalatti francia ellenálló

Amikor kitört a második világháború, a testvérek visszatértek Dél-Franciaországba, és zöldségeket termesztettek, amelyeket a közeli Cannes-ban árultak. Azonban visszahúzott a szívük a mondén Párizsba, ahol Christian belevetette magát az éjszakai életbe. Catherine sem kerülhette el végzetét: beleszeretett Hervé des Charbonneries-be, aki nős, háromgyermekes családapa és az ellenállás tagja volt. Catherine élete ezután újabb, de nem is olyan váratlan fordulatot vett: 1941-re csatlakozott az ellenálláshoz, a Caro fedőnevet használva alaptagja lett a francia földalatti mozgalomnak, 1941 novemberétől az F2 francia–lengyel hírszerző egység tagjaként.

Szökés a halálmenetből

Egyelőre nem tudni, hogyan bukott le, de a nácik Carót 1944-ben letartóztatták. A hősnő azonban nem volt hajlandó elárulni bajtársait, ezért a Gestapo rengetegszer megkínozta. Hiába próbálták meg Carót kimenteni a svéd diplomaták, a hősnőt 1944 augusztusában a ravensbrücki női koncentrációs hurcolták, majd további női koncentrációs táborok következtek: Torgau, Abteroda, és végül 1945-ben Markkleeberg.  A felszabadító szövetségesek közeledtével a nácik halálmenetre kényszerítették a fogvatartottakat, ahonnan a hihetetlenül bátor Catherine-nek sikerült megszöknie. A kínzói ellen tett tanúvallomásaitól eltekintve szinte soha nem beszélt a megpróbáltatásairól.

Az életigenlés ikonja

Amikor Dior 1947 februárjában, egy hideg téli napon bemutatta történelmet író New Look kollekcióját, egy Miss Dior illatú teremben tette ezt, ezzel megteremtve az örökzöld parfümlegendát, ami sosem megy ki a divatból. A legenda szerint az illat akkor kapta a nevét, amikor egy fontos megbeszélés során Catherine, „Miss Dior” besétált a szobába, virágillatot hozva magával. Nem kell elmesélni, mekkora karriert futott be a mai napig is az életigenléséről és romantikájáról ismeretes Miss Dior parfümcsalád, amelynek alkotója, Christian Dior egyúttal írásba foglalta a parfümetikett örökszabályait – például mekkora lehet az illat szillázsa, azaz hatóköre.

Múzeumot állított bátyjának

Eközben Catherine teljesen visszavonulva élt  provence-i farmján, ahol virágokat nemesített, majd eladta a legendás párizsi virágpiacon. Christian halála után nővére, Chatherine ápolta zseniális testvére művészi örökségét, 1999-ben megnyitotta a Dior Múzeumot. A francia nemzeti hős, az ikonikus illat szülőanyja, Miss Dior 2008-ban 91 évesen távozott el- Testvére, Christian közelében lelt végső nyugalomra. Christian Dior – és testvére öröksége –, a Dior-ház Franciaország egyik legpatinásabb nemzeti kincsévé vált, jelenleg a népszerű és különleges szépségű színésznő, Anya Taylor-Joy a Dior nagykövete.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra