Folyton párásodik a szemüveged? Itt a megoldás!

GettyImages-1369349766

Minden szemüveges tudja, milyen a párás szemüveg okozta bosszúság, ha hideg időben belépünk valahova. Nem lenne csodás, ha egy új fejlesztés lehetővé tenné, hogy megfeledkezzünk erről? Lehet, hogy ez a megoldás nincs is olyan messze!

Ha a látásunk valamiért nem tökéletes, az a mai világban már szerencsére ritkán jelent hátrányt. Igaz, nem lesz belőlünk űrhajós vagy vadászrepülő pilóta, de úgy gondolom, ezzel a legtöbbünk együtt tud élni. Akár a távoli, akár a közeli dolgok kontúrjainak élesítésében van szükségünk segítségre, az optikákban szakértők állnak rendelkezésünkre, hogy megállapítsák a szükséges korrekció mértékét és kiválasszák számunkra a legmegfelelőbb szemüveglencsét. Kontaktlencsével észrevétlenül lehet javítani a látásproblémát, de a megfelelő stílusú szemüvegkeret még a megjelenésünket is feldobhatja. Hol vannak már azok az idők, amikor egyen SZTK-keret virított mindenki fején?! 

Szemüveglencse speciális bevonattal

Szemüvegeink lencséire már kérhetünk különböző speciális bevonatokat is. Vásárolhatunk olyat, ami napfény hatására sötétebb lesz, és napszemüvegként védi a szemet. Ha szoktunk autót vezetni, akkor a tükröződésmentes bevonat könnyítheti meg a dolgunkat, így a visszaverődő fény nem vakítja el a szemünket. Ezek a felületek nagyon simák, épp ezért könnyen tisztíthatók, de hátrányuk, hogy könnyen párásodnak. 

A párás szemüveg télen sok gondot okozhat
A párás szemüveg télen sok gondot okozhatMaciej Toporowicz NYC / Getty Images Hungary

Ha víztaszító, akkor nem páramentes 

Akár a hidegből lépünk a fűtött szobába, akár a maszk miatt leheljük be szemüvegünket, a nagy hőmérséklet-különbség hatására a levegőből a nedvesség kicsapódik a lencse felületén, majd apró vízcseppekké áll össze, amiken megtörik a fény. Ez zavarja vagy egyenesen megszűnteti a lencsék áttetszőségét. A speciális tükröződésmentes bevonat felülete nagyon sima és viztaszító (hidrofób), amiről azt gondolnánk, hogy megelőzi a párásodást, valójában azonban ez épp ellenkező hatást vált ki, mert a víz ugyan kicsapódik a szemüvegre, de nem tud elterülve vékony réteget képezni, hanem nagyobb cseppekké áll össze, így rontva a látási viszonyokat.

Ez lehet a valódi megoldás

Létezik olyan bevonat, ami hidrofób helyett hidrofillé teszi a felületet, így bár párásodik, a vízcseppek szétterülve nem akadályozzák a látást. Vagy ha nincs ilyen bevonatunk, akkor páramentesítő spray segítségével tisztíthatjuk meg a párás felületet. Ezen módszerek hátránya, hogy nem tartósak, és nagyban befolyásolja sikerességüket a lencse tisztasága is.

Új fejlesztés arannyal

A Dimos Poulikakos és Thomas M. Schutzius professzorok által vezetett csapat a svájci ETH Zürich kutatóintézetben egy új, átlátszó, napfény által aktivált, fototermikus bevonatot tervez a párásodás megakadályozására. A bevonat vékony aranyréteget tartalmaz, és leginkább a közeli infravörös tartományban nyeli el a fényt, ahol a napfényenergia fele található. Ez a fényenergia idézi elő azt a fűtőhatást, ami tartós páramentességet biztosít bel- és kültéren, még felhős körülmények között is. Páramentesség tekintetében négyszeres javulás, és páraeltávolítás terén háromszoros javulás mutatkozott a bevonat nélküli állapothoz képest. A bevonat extrém vékonysága (~10 nanométer) lehetővé teszi a más bevonatok alá való beillesztését, ezért igen tartós lehet. Mivel ilyen vékony, ugyanolyan átlátszó marad a felület és nemcsak szemüvegeknél, de kijelzőknél, ablakoknál is alkalmazható.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek