Tudtad-e, hogy az első hazai kórház nem Budapesten, hanem Egerben épült? Ez volt a mostani Markhot Ferenc Kórház elődje, amely az irgalmas rend működtetésében 1727-ben hatvan kórházi ággyal kezdte meg működését, az építkezést azonban csak húsz évvel később, 1748-ban fejezték be.
Az intézményben a megnyitás évének augusztusa és 1728 februárja között összesen 25 beteget kezeltek.
A kórtermek ekkor már 26 ágyasak voltak, de az extra jelzéssel ellátott, kisebb kórterembe csupán három ágyat tettek, sőt, a mentális betegek elhelyezését is külön helyiségben tudták megoldani.
Kórházak és orvosok Magyarországon
1867-ben hazánkban már 44 kórházat tartottak nyilván, amelyek száma 1915-re 427-re nőtt. Könyvtári források szerint 1914-ben Magyarország akkori területén
5475 orvos és 98 sebész dolgozott, és az 1307 községi és körorvosi állás közül csupán 58 volt betöltetlen.
A bábák száma ebben az évben elérte a 13 565-öt, a gyógyszerészeké pedig az 1836-ot, a 427 kórházban pedig összesen 40 836 betegágy kapott helyet, a járványkórházak pedig 12 470 ággyal működtek.
Az ország területén akkor 2183 gyógyszertár és 230 gyógyfürdő is működött.
A további bővülésnek nem tett jót az első világháború és az azt lezáró trianoni békeszerződés, amely hatására 183-ra csökkent a kórházak száma. Hazánk egészségügyére súlyos csapást mért a második világháború is.
Az egészségügy múltja képekben
A múlt század „korai” egészségügyét, a kórházi, valamint a rendelői körülményeket már nem láthattuk saját szemünkkel, a gyógyítás akkori körülményei csupán a filmekben köszönnek vissza. Ám szerencsénkre megannyi felvétel maradt ránk a múltból, amelyek által igazi időutazásban lehet részünk.
Ennek igen kicsiny részét most láthatod is galériánkban, amely a képre kattintva máris megnyílik.
Ha még szeretnél egy kicsit a múltban maradni, mutatunk egy másik galériát is, amelyben a szocialista lakásokról készült felvételeket gyűjtöttük egy csokorba.
A lakberendezés a szocializmus idején is izgalomban tartotta az embereket, csak épp a lehetőségek voltak még mások.
Tovább olvasomMegjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés