Ezek a nők sportot űztek abból, hogy verjék egymást

GettyImages-1328135226
Olvasási idő kb. 5 perc

Az ókori Rómában a nők sokféle sportot űztek, amivel egyúttal a szülésre is felkészültek. A kedvtelésből végzett edzéseket legtöbb esetben a szabadidővel rendelkező jómódú nők engedhették meg maguknak. Voltak azonban, akik hivatásszerűen vállalták a pofonokat, gladiátornak álltak, és a férfiakhoz hasonlóan sportot űztek abból, hogy megverekedjenek a hírnévért és a pénzért.

Miután a római közönség újdonságra vágyott, igényüket az egymással fegyverekkel megküzdő nők elégítették ki.

A nők szerepe Rómában

A nők Rómában – akár a köztársaság, akár a későbbi császárság idején – kevés szabadságjoggal rendelkeztek, és a férfiakhoz való viszonyuk határozta meg őket. Míg a férfiakat az erejükhöz köthető erényeikért, addig a nőket az otthonukért és a házaséletükért elvégzett munkáért dicsérték. A patriarchális társadalmi berendezkedésű ókori Rómában női értéknek számított a szexuális hűség, a tisztesség, a férj iránti szeretet és a vele való egyetértés, a család iránti odaadás, a termékenység, a szépség, a vidámság és a boldogság. 

Az ókori Rómában a férfi erkölcse az erejében, a nőnek pedig az odaadásában rejlett
Az ókori Rómában a férfi erkölcse az erejében, a nőnek pedig az odaadásában rejlettDianaHirsch / Getty Images Hungary

Akár a felső, akár az alsó osztályhoz tartozott egy nő, elvárták tőle, hogy ragaszkodjon a hagyományokhoz, különösen igaz volt ez a viselkedésre. Bár számos írásos emlékünk van arról, hogyan, milyen törvények szerint éltek az ókori Rómában, az azonban nem ismert, hogy a nők hogyan vélekedtek helyzetükről. A történészek szerint ennek az lehet az egyik oka, hogy a szerzők férfiak voltak. 

Éppen ezért szinte alig van olyan irodalmi vagy történelmi forrásunk, amely egy nő perspektívájából fedi fel, mit is gondoltak saját életükről, nőként betöltött szerepükről.

Létezik azonban írásos beszámoló arról, hogy az ókori Rómában női gladiátorok is összemérték erejüket. 

Egzotikusak és meghökkentők voltak

Az ókori Rómában a gladiátorviadalok népszerűek és elterjedtek voltak az egész birodalomban, és ezeken a társadalom legszegényebb tagjaitól a császárig mindenki részt vett. A gladiátorokat fegyvereiktől és harci stílusuktól függően különböző kategóriákba osztották, és néhányan óriási hírnevet szereztek.

A gladiátorkodás nem csak a férfiak kiváltsága volt
A gladiátorkodás nem csak a férfiak kiváltsága voltGrant Faint / Getty Images Hungary

Az ókori Rómában a gladiátorok hagyományosan férfiak voltak, azonban léteztek női gladiátorok is, akik férfi társaikhoz hasonlóan harcoltak egymással vagy vadállatokkal, így szórakoztatva a közönséget.

Az ókori rómaiak szerették az újdonságot, az egzotikumot és a meghökkentő dolgokat.

A női gladiátorok mindháromnak eleget tettek, hiszen kevesen voltak, külsejükben, megjelenésükben kombinálták a nőies és a férfias vonásokat, mindezzel pedig gyökeresen különböztek az ókori római társadalom legtöbb nőjétől, akiknek konzervatív módon kellett öltözniük és viselkedniük. A női gladiátorok megjelenése a férfiakéhoz volt hasonló, ami miatt kifejezetten kihívóan néztek ki, hiszen mindössze ágyékkötőt viseltek, és mezítláb harcoltak. Megjelenésükkel pedig sokszor megmozgatták a férfiak fantáziáját. 

Az ókori Rómában a gladiátornők félmeztelenül és mezítláb küzdöttek, mint a férfiak
Az ókori Rómában a gladiátornők félmeztelenül és mezítláb küzdöttek, mint a férfiak

A verekedéshez, szintén a férfiakhoz hasonlóan, páncélokat és pajzsokat használtak. Harcoltak egymással, testi fogyatékkal élőkkel, esetenként vaddisznókkal és oroszlánokkal. 

A ritkaságnak számító gladiátornők egyre népszerűbbé váltak a késő Római Köztársaság idején, és jelenlétükre olykor a házigazda magas státuszának és hatalmas gazdagságának bizonyítékaként tekintették.

Voltak, akik az elitből kerültek ki

A történészek kutatásából kiderül, hogy nem csupán a legszegényebb rétegekből származó nők álltak gladiátornak, hanem a közép- és felső osztálybeli nők is harcoltak. Hogy miért? A feltételezések szerint ugyanazért, mint a férfiak. Izgalomra, újdonságra vágytak, de volt, aki a szüleit akarta ezzel bosszantani.

A testedzés, a sport bizonyos fajtáit a nők is űzhették az ókorban
A testedzés, a sport bizonyos fajtáit a nők is űzhették az ókorbanstevenallan / Getty Images Hungary

A római kori nők sportolhattak, ráadásul sokféle sportot űztek, hiszen ha formában tartották magukat, és erősítették a testüket, egyúttal a szülésre is felkészültek, amit nagyra értékelt a társadalom.

A jómódú nők megengedhették maguknak az edzéseket, hiszen volt szabadidejük, az edzők pedig gyakran arra buzdították például a birkózásban jeleskedőket, hogy próbálják ki a gladiátorharcot, ami pénzzel és hírnévvel kecsegtetett. Törekvésükben még a római szenátus Kr. u. 11-ben és 19-ben hozott törvényei sem tudták megakadályozni őket. A női gladiátorviadalokat végül Kr. u. 200-tól betiltották, mert illetlennek és erkölcstelennek tartották.

A tesztoszteron hozzájárul a csontok és az izmok egészségéhez és a hajnövekedéshez is. A hormon megtalálható a nők szervezetében is, szintje a kor előrehaladtával, illetve egyes krónikus betegségek vagy elhízás miatt csökkenhet. Ha szeretnéd tudni, milyen ételek fogyasztásával tudod egészséges szinten tartani a tesztoszteront, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek