Van, ahol két év alatt 38 százalékkal drágult a strandbelépő. Ennek következtében Budapesten akad 13 ezer forintos napijegy is, de vidéken is van olyan hely, ahol 9 ezer forintért csobbanhat csak a vízre áhítozó nyaraló. A nyári fürdőárak részleteit a Népszava gyűjtötte össze.
Újabb áremelésekkel köszöntik a strandok a nyarat
A strandbelépők árai a tavalyi 18-20 százalékos emelkedés után az idei nyári szezonra további 8-10 százalékkal nőttek. Budapesten a Gellért és Széchenyi fürdőben egy felnőtt napijegy ára 10 500 és 16 200 forint között mozog, míg vidéken is akadnak helyek, ahol 9 ezer forintba kerül a belépés. Az áremelkedés mértéke helyenként az átlagot is meghaladja, például Szentesen két év alatt 38 százalékos drágulást tapasztalhattak a fürdőzők.
A fürdők általában önkormányzati tulajdonban vannak, és a vidékiek többsége valószínűleg veszteségesen működik – vélekedett Albel Andor, a Dél-Alföld Termálklaszter elnöke.
Ha jönnek a turisták, akkor a fürdőn kívüli vendéglátás haszna és a befizetett adók ellentételezik a standüzemeltetés veszteségeit
– fejtette ki a szakember, aki szerint az önkormányzatok a hiányokat pályázati forrásokból és különböző támogatásokból próbálják pótolni, ami azonban átláthatatlanná teszi a fürdők pénzügyi helyzetét.
Egy négyfős család esetében a strandolás napi költsége még kedvezményekkel is 12-13 ezer forintra rúghat, ami egy hét nyaralás során, ha 5-6 napot töltünk a vízparton, több mint 70 ezres költséget jelent. Ez az összeg még nem tartalmazza a szállást, az étkezést és egyéb kiadásokat.
A vidéki fürdők között Egerszalók napi beugrója 9 ezer forintba kerül, Sárváron egy felnőtt belépő ára 7800 forint, Zalakaroson ennél valamivel olcsóbb: 6900 forint. Miskolctapolcán a Barlangfürdőbe való belépésért 6850 forintot kell leszurkolni.
A kedvezmények rendszere rendkívül összetett és helyenként áttekinthetetlen lehet. A felnőttek mellett diák/gyerek és nyugdíjas jegyek is válthatók; csoportos belépők általában legalább tizenöt főtől vehetők igénybe; családi belépők különböző kombinációkban érhetők el; léteznek továbbá úszójegyek és délutáni vagy éjszakai belépők is.
Bérleteket azoknak kínálnak, akik hosszabb időt töltenek egy-egy fürdőhelyen; ezek lehetnek öt vagy tíz alkalomra szólók is. Az alapjegyek általában nem tartalmazzák az élményfürdők és szaunák használatát; ezekért külön kell fizetni vagy komplex jegyet vásárolni minden szolgáltatásra érvényesen. Sok helyen lakcímkártyával igazoltan árkedvezményt biztosítanak a helyi lakosoknak, de ez is gyakran előzetes regisztrációhoz kötött.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés