Te is szoktad ropogtatni a nyakad? Néha jól is esik megmozgatni a fáradt izmokat, inakat, és az erősebb fejkörzés vagy nyomás hatására roppanó hangot is hallunk. A legtöbben ilyenkor megnyugszanak, mondván csak a helyére került végre minden, de ez nem feltétlenül van így. A ropogtatás pedig nagyon veszélyes is lehet.
Josh Hader apuka és egykori oklahomai rendőr jó szokásához híven meg akarta ropogtatni fájó nyakát, ami hetek óta kínozta. Csakhogy a mozdulat olyan rosszul sikerült, hogy a férfi agyvérzést kapott és azonnali kórházi ellátásra szorult. „A kezemmel egy kicsit nagyobb nyomást gyakoroltam, majd pukkanást hallottam – mondta Hader az NBC-nek. Aztán a bal oldalamon kezdett elzsibbadni mindenem.”
A nyakroppantás veszélyei
A mindössze 28 éves Hader gyanította, hogy agyvérzést kapott, ezért felhívta a feleségét, illetve megnézte magát a tükörben, lát-e féloldalas bénulásra utaló jeleket. Mivel nem talált ilyeneket, egy pillanatra megkönnyebbült, és elindult jeget hozni a hűtőből. Útközben azonban észrevette, hogy miközben egyenesen akar haladni, 45 fokos szögben eltér a tervezett iránytól. Meg is botlott a saját lábában, és állapota folyamatosan romlott, alig tudott járni. Szerencsére eddigre a családja odaért, és édesapja kórházba vitte Hadert.
Miért kapott agyvérzést?
A CT-vizsgálat kimutatta, hogy a férfi iszkémiás stroke-ot szenvedett, amelyet az orvosok elmondása szerint a nyújtás miatt a csigolyaartériájában kialakuló kis szakadás okozott. Kialakult a vérrög, s már jött is a stroke. Véralvadásgátló gyógyszerekkel tömve Hader pár napig az intenzív osztályon maradt, majd rehabilitációra kellett járnia. Sokáig szemkötőt viselt, mert a stroke miatt sérült a szeméhez vezető ideg is. Ám az orvosok szerint még így is jól járt, ugyanis meg is halhatott volna.
A férfit felesége rendszeresen figyelmeztette, hogy ne ropogtassa a nyakát. Valóban veszélyes az érzékeny gerincvelőt körülvevő csigolyák piszkálása, hiszen nagyon fontos idegek, erek húzódnak a nyakban. Ha fájdalmat tapasztalunk a nyaki régióban, érdemes először is kivizsgáltatni magunkat, utána pedig gyógytornászra bízni a helyreállítást.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés