A tanulmány 6500 munkavállaló bevonásával készült, a résztvevők között voltak vezető beosztásban dolgozók, irodai alkalmazottak és műszaki területen tevékenykedők is. A kutatásból kiderül: alapvetően két munkahelyi tényező befolyásolja szívbetegségek előfordulását a férfiaknál. Az, hogy mennyire érzik stresszesnek a munkájukat, és az, ha úgy érzik: erőfeszítéseikért nem kapták meg az őket megillető jutalmat, például anyagi vagy szóbeli elismerést, illetve előléptetést.
Veszélyes a férfiak szívére a munkahelyi stressz
A résztvevők által kitöltött kérdőívekből kiderült:
a stressz leginkább akkor jelentkezett, ha a munkavállalókat túl sok felelősség nyomasztotta, túl szorosnak tűntek a határidők, kevés volt a beleszólásuk a feladataikba, vagy bizonytalannak ítélték meg az állásukat.
A kutatók 2000 és 2018 között több mint 3000 férfi egészségi állapotát követték. Azoknál a férfiak, akiknél mindkét kockázati tényező fennállt, a vizsgált időszakban majdnem 50%-kal nagyobb eséllyel alakult ki a szívkoszorúér-megbetegedés – állítja a Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes című folyóiratban megjelent tanulmány. (Ez csaknem megegyezik az elhízás okozta kockázattal.)
A tanulmány készítői hangsúlyozták: mivel életünk jelentős részét a munkahelyen töltjük, elengedhetetlen a stressz csökkentése és olyan egészséges munkakörnyezet kialakítása, amely a munkaadó és a munkavállalók számára is egyaránt előnyös.