Kevés olyan művész házaspár van, akik közös munkája során olyan gyönyörű alkotások születtek, mint amilyeneket Giulietta Masina és Federico Fellini magáénak tudhat. Ennek pedig az az oka, hogy ez a két ember tökéletesen illett egymáshoz. Fellini zseniális rendező volt, Masina pedig zseniális színésznő. Bár kijutott nekik a magánéleti tragédiákból, a megpróbáltatások ellenére 50 évig együtt maradtak, mert nem tudtak egymás nélkül élni.
Fellini mozija Masinát tükrözi
Annak ellenére, hogy Giulietta Masina kétségtelenül az egyik leghíresebb színésznője az olasz filmművészetnek, nehéz lenne férje, Federico Fellini nélkül meghatározni. Ennek ellenére azok a filmek, amelyekben Masina figyelemre méltó alakítást nyújtott, egy olyan Chaplin-ihlette előadásmódot mutatott be, amely védjegyévé vált. A némafilmeken felnövő Masina, vagy ahogyan becézték, a szoknyás Chaplin sokkal inkább a mimikára, és sokkal kevésbé a szavakra támaszkodott.

Sophia Loren inkább elvált élete szerelmétől, csakhogy megmentse a férfit a börtönbüntetéstől. Soha nem tudott mást szeretni egész életében.
Tovább olvasom
Fellini mozija épp ebből a Masina által felépített személyiségből fakad: minden hőse egyik lábbal a földön, a másikkal pedig egy álomországban él.
Nem véletlen, hogy ő volt férje talán két legérzelmesebb filmjének, az Országúton és a Cabiria éjszakái főszereplőnője.
A rendező a színésznő hangjába szeretett bele
Giulietta Masina épp Pallina szerepét játszotta egy ifjú házasokról szóló, Fellini által írt rádiósorozatban. Fellini nem járt a stúdióban, de amint meghallotta a műsorban a nő hangját, Fellini azonnal meghívta ebédelni Róma egyik divatos negyedébe. A kora tavaszi randevúra Masina nem érkezett üres kézzel: hozzászokott már, hogy ha az anyagilag rosszul álló bölcsész kortársaival megy egy kávézóba találkozóra, visz magával pénzt.

Az első alkalommal nem is mert mást rendelni, csak egy minestronét, míg legnagyobb megdöbbenésére Fellini raviolit és sonkát evett. Első randevújuk 1943 tavaszán volt, ősszel már házasok voltak. Fellini később ezt azzal magyarázta, hogy a háború mindent sürgősebbé tett. A titkos szertartást a rendező nagynénjének lakásán tartották meg, ahová hamarosan be is költöztek. Ekkor Fellini huszonhárom, Masina huszonkét éves volt.
Ötven év együtt, jóban, rosszban
A házaspárnak 1945-ben megszületett az első gyermeke, ám a kisfiú egy hónappal később agyvelőgyulladásban elhunyt. „A gyermektelenség – mondta Masina – a másik fiává és lányává tett bennünket, a sors úgy akarta”. Fél évszázadig voltak egymás társai jóban, rosszban. Kapcsolatukat Fellini titokzatos szeretői – többek között Anna Giovannini gyógyszerész, aki több mint 30 éven át volt rejtett szenvedélye, vagy Sandra Millo, aki 17 évig volt a szeretője – sem tudták tönkretenni.

Fellini megfogalmazása szerint a feleségében „az elveszett ártatlanság fölötti sajnálkozás vagy az elárult ártatlanság érzése” hatotta meg leginkább, ő jelentette számára a „tökéletes erkölcs iránti nosztalgiát”. Masina hitelesen formálta meg az alázatos és szomorú nőket, elbűvölő mosolya, kifejező gombszemei, világra csodálkozó tekintete, bohócos arca, törékeny alakja, alakításaiból tükröződő erkölcsi tisztasága anélkül érzékeltette a figura elesettségét és emberségét, hogy érzelgős lett volna, sajátja volt a nagy clownok lényegre tapintó játékos egyszerűsége.
A házaspár utolsó közös fellépése 1993-ban Los Angelesben volt, amikor Fellini átvette az életművéért járó Oscar-díjat, a rendező akkor azt vallotta, mindent feleségének köszönhet.
Fellini néhány hónappal később, éppen a házassági évfordulójukon halt meg.
A veszteségen magát túltenni nem tudó Giulietta Masina alig öt hónappal élte túl: 1994. március 23-án, 73 éves korában halt meg Rómában, a házaspár hamvai Rimini temetőjében nyugszanak.
Hillary és Bill Clinton vitathatatlanul a világ egyik legismertebb házaspárja. Idén ünneplik 50 éves házassági évfordulójukat, ám ez az együtt töltött fél évszázad nem volt mindig felhőtlen.