Dirk Schulze-Makuch, a Berlini Műszaki Egyetem munkatársa szerint az a hetvenes években végzett kísérlet, melynek során vizet juttattak a talajba, végzetes következményekkel járt.
A Mars-járók végezte kísérlet először anyagcsere nyomát mutatta ki, de a további vizsgálat során nem találtak életre utaló jeleket. Schulze-Makuch úgy véli, hogy a víz használata volt a hiba. A feltevés abszurdnak tűnhet, a Marshoz hasonló domborzati viszonyokkal rendelkező Atacama-sivatagban ugyanakkor a sós kőzetekben élő baktériumoknak nincs szükségük esőre az élethez, sőt: túl sok víz végezne velük.
A két Viking leszállóegység életre utaló jeleket keresett, valamint a talaj és a környezet fizikai és mágneses jellemzőit vizsgálta.
A német kutató szerint rejtélyes, hogy két, ellentétes eredményt adó vizsgálatot folytattak.
Ezek során vizet adtak a talajhoz, az elmélet ugyanis az volt, ha létezik élet a Marson, a baktériumok elfogyasztják a tápanyagot, mely a vízben található, majd gázt bocsátanak ki.
„Ha feltételezzük, hogy a marsi élet úgy alkalmazkodott a környezethez, hogy hidrogén-peroxidot épített be a sejtekbe, az megmagyarázza a Viking-eredményeket. Ha a marsi sejtek hidrogén-peroxidot tartalmaztak, akkor a víztől elpusztultak, ráadásul a hidrogén-peroxid ilyen esetben reakcióba lép a környezetében lévő szerves molekulákkal, ami nagy mennyiségű szén-dioxid kibocsátását eredményezi – pontosan azt, amit a berendezés mért” – vélekedik Dirk Schulze-Makuch. A NASA mindenesetre továbbra is kitartóan kutatja az élet nyomát: úgy tűnik, nem értenek egyet a kutatóval.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés