Mielőtt nyakig mákosak lennénk, tisztázzuk ezt a dolgot a mák és az ópium viszonyáról: a mákszemekben, más szóval magocskákban előforduló ópiumtartalom annyira csekély, hogy ezért bizony nem éri meg mákos gubát mákos bejglivel enni éjjel-nappal. Normális emberi fogyasztás mellett ugyanis ez a koncentrátum semmilyen hatás kiváltására nem igazán képes.
A számottevő ópiumtartalom a növény gumójában található, annak kifejlett, de még éretlen, zöld fázisában.
Ez az az ópium, amit a gyógyszeripar is előszeretettel alkalmaz.
1. Az ópiumból az egyik legerősebb hatású fájdalomcsillapító, a morfin kinyerése magyar szabadalom, mely Kabay János gyógyszerész nevéhez fűződik.
2. A máknak számtalan kedvező élettani hatását bizonyították már, így például azt is, hogy rendszeres fogyasztása erősíti a szervezet ellenálló képességét.
3. A mák növeli a szellemi teljesítőképességet.
4. A mákszemek szinte emésztetlen állapotban távoznak a szervezetből, ezért kiváló béltisztító hatásúak.
5. A mák lassítja az öregedést.
6. Fogyasztása csökkenti az embólia és a trombózis kialakulásának kockázatát és a magas vérnyomást.
7. Csontritkulásban szenvedők kezelésében a mákolaj rendszeres fogyasztása néhány hónap alatt is jelentős javulást eredményez: rendkívül magas foszfortartalma ugyanis a kalcium csontokba való felszívódását segíti, így már a kialakult betegség kezelése is kimagaslóan hatékony a mákolaj segítségével.
8. B-vitaminban igen gazdag, ezért jó idegnyugtató, altató hatású is.
9. Igen, a pipacs is a mákfélék közé tartozik, így a közkedvelt piros virág is jelentős alkaloidtartalommal büszkélkedhet, vagyis hatékony gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító, amit szintén nem hagynak a gyógyászatban kiaknázatlanul: a Strepsils alapanyaga például pipacsból készül.
10. Még a magyar nyelv is a mákhoz fordul bizonyos jelenségek metaforikus jellemzéséhez. A szemléletes kifejezés, amely az őszülés bizonyos szakaszára vonatkozik, a sötét és ősz hajszálak keveredésének látványát a mákéhoz hasonlítja, amikor valaki hajszínére, szakállára vagy bajuszára azt mondjuk: mákos. Vagyis, ilyenkor a szőrzet nem maszatos a sütemény után, csak az idő múlása látszik rajta.
11. Malacod, mázlid, vagyis „mákod van” – mondjuk arra, aki szerencsés. A héber mazal szó szerencsét jelent, abból pedig a kelet- és közép-európai zsidóság kevert nyelvében a jiddisben mázlt csinált. Vagyis, nem kérdés, hogy akinek mázlija van, az milyen eredetű kifejezést használ, de a mákhoz való kapcsolódást is ebből az eredetből gyökereztetik egyesek.
12. Egy népi hiedelem szerint pedig a mák a bőség szimbóluma. Akár ez is lehetne az alapja annak, hogy a mákot a szerencsével rokonítják, de ebből leginkább csak annyi igazolt, hogy emiatt kerültek fel a mákos ételek, sütemények a hagyományos karácsonyi menüsorba nálunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés