Új őrület a láthatáron, amiben egy magyar lett a világelső

Vermes Nikolett
GettyImages-868061148

A hibrid sportokban mindig is jók voltak a magyarok, de hogy ebben a friss sportágban is világelsők legyünk? Ezt senki sem gondolta volna. Az új őrület napról napra népszerűbb, és már országszerte több pályát is felállítottak, hogy mindenki kipróbálhassa.

A futball és a golf közös gyermeke a footgolf nevet kapta. Egyaránt hasonlít apjára az anyjára, első ránézésre olyan, mint egy különleges pályán játszott foci. A nagy drukkerek még viccelődnek is, mondván, mit keres egy focilabda a golpfályán? De a másik tábor is kételkedve figyeli, hogy a golfban ismert kisebb lyukakat felváltották a focilabda-méretű gödrök. A sportok között újdonságnak számító footgolf azonban egyre sikeresebb, sőt, a legutóbb magyar győzelem született, a férfiak egyéni versenyében Bacskai Bence nyerte a negyedik footgolf-világbajnokságot.

Egyforma eszközök, különböző szabályok 

A footgolfot úgy kell elképzelni, mintha a golfot focilabdával játszanánk, ütő nélkül. A pálya tűpontos mása a jobbára filmekből ismert golfpályának, csupán nagyobb lyukak vannak a zászlók alján. Míg a játékos úgy fest, akár egy nagypályás focista, mezzel, sportszárral, 5-ös méretű futball-labdával, csupán nem kapura játszik, és nincsenek ellenfelei. Legalábbis nem szemtől szemben, viszont a cél ugyanaz: a győzelem. A footgolfban két alapvető játékforma létezik, a stroke play és match play. A stroke play lényege a résztvevők összehasonlítása, nincs külön ellenfél, ilyenkor a pálya végigjátszása a cél, az a győztes, akinek a legkevesebb az összesítésben a rúgásszáma. A match play esetén konkrét ellenfelekkel kell játszani, és az nyer, aki több lyukat vagy pályaszakaszt nyer meg (és mindegy, milyen különbséggel).

A footgolf a golfhoz hasonlóan önszabályozó játék, minden footgolfozónak ismernie kell az alapvető szabályokat. A pontokat játékvezető strigulázza, minden rúgás 1 pontot ér.

A magyar győztes és csapata
A magyar győztes és csapataMagyar Footgolf Szövetség

Hol játsszák?

Magyarország az élen van a sportág képviselői között. Itthon jelenleg 10 pálya áll rendelkezésre, ahol bárki próbára teheti footgolftehetségét. Mi több, három éve megalakult a Magyar Footgolf Szövetség, miközben mára 11 hivatalos klub működik, amelyek női és férfi játékosokat egyaránt foglalkoztatnak, méghozzá egyre jobb eredményekkel.

Magyar világsiker

Június elején szervezték a negyedik világbajnokságot, ahol óriási fölénnyel, 4 rúgással nyert a magyar sportoló. Bacskai Bence végig magabiztosan versenyzett a férfi kategóriában, aranyérmet szerezve Magyarországnak. Ez legutóbb 2012-ben Lengyel Bélának sikerült, amikor elhódította a sportág első világbajnoki címét – igaz, ez a verseny még egészen más presztízzsel bírt, mint az új, hivatalos vb.

Az idei első helyezett mellett további három magyar indult a bajnokságon egyéniben, Tajtyi Ákos a 29., Szabó László a 46. helyen végzett a férfi kategóriában, míg a hölgyeknél Nagy Anett a 28. helyen zárt. A senior férficsapat az elődöntőig jutott.

Az eredmények arról tanúskodnak, hogy az emberek nyitottak az új sportágra. A kérdés, hogy egy múló fellángolásról van szó, vagy évtizedek múltán a footgolf is bekerülhet az olimpiai játékok sportágai közé, ahol a magyarok gyarapíthatják olimpiai aranyaink számát?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek