Családi tragédia vezetett a magyar olimpiai aranyhoz

Bálint Lilla
Hajós Alfréd1
Olvasási idő kb. 5 perc

Az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd számtalan sportban kipróbálta magát, és építészként is jelentőset alkotott.

A zsidó származású Guttmann család tisztes szegénységben élt egy Dob utcai lakásban. Az édesapa, Jakab zsákhordó munkásként dolgozott, a fiúk jól tanultak, és úszni jártak. Guttmann Arnold mindössze 13 éves, vékonydongájú fiúcska volt, amikor a családot szörnyű tragédia érte: az apa hajórakodás közben beleszédült a Dunába, és elkapta egy örvény. Arnold ekkor már évek óta úszott, de a tragédia után úgy döntött: tökéletesíteni fogja a tudását.

A kor szokásainak megfelelően Arnold (vagy ahogyan névmagyarosítása után hívták: Hajós Alfréd) számtalan sportban kipróbálta magát: vonzotta az atlétika, a sík- és gátfutás, a diszkoszvetés, a torna, de leginkább talán a foci és az úszás állt közel a szívéhez. Tanulmányait a Markó utcai főreál iskolában végezte, majd a Műegyetemre jelentkezett, hogy építészmérnöknek tanuljon. 18 éves volt, elsős egyetemista, és kiváló eredményei miatt a Magyar Úszó Egyesület őt delegálta az első újkori olimpiára 1896-ban Athénban. Három számra nevezett be: 100, 500 és 1200 méteres gyorsúszásban indult.

Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok győzelme után
Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok győzelme utánWikimedia Commons

Tízfokos tengerben úszott

1896. április 11-én a pireuszi Zea-öbölben, hideg szélben reszketve várta a startpisztoly eldördülését, nyolc nemzet tizenhat indulója között. A víz dermesztően hideg volt: a versenyzők ekkor még nem uszodában tették meg a távot, hanem a tenger hullámai között. Hajós Alfréd, aki Budapesten a Rudas fürdő hideg vizű úszómedencéjében edzett, nem hátrált meg: „Pisztolylövés jelezte az indulást, s vadul nekivágtam a tarajos, húsbavágó hideg víznek… Észre sem vettem, hogy a kifeszített kötél horzsolja mellemet, csak úsztam, úsztam” – írta visszaemlékezésében. A versenyt negyvenezres tömeg követte a helyszínen figyelemmel, s Hajós a tömeg morajlásából és kiáltásaiból („Zito i Hungaria!” – „Éljen Magyarország!”) értette meg: győzött a 100 méteres távon.

Faggyúval kente be magát

Az 500 méteres versenyt rögtön ezután indították, oda sem érhetett a rajthoz. 1200 méteren viszont ismét indult: „…habozás nélkül, frissen és jókedvvel jelentkeztem. Ismét gőzös szállított ki bennünket a nyílt tengerre, ahol a rajt mintegy 700 méterre volt az öböl torkolatától. Ujjnyi faggyúval kentem be testemet… A gőzösök egy vonalba állottak fel s peremükről pisztolylövésre indultunk el…” A versenyzők rémülten észlelték, hogy a kis hajók, amelyekről a vízbe ugrottak, otthagyják őket. „Soha nem ismertem életemben a halálfélelmet, de most páni félelem fogott el” – mesélte később Hajós is. „Rettegve úsztam, s megint nem láttam senkit az ellenfeleim közül. Egyedül voltam a tengeröböl mélyén, szinte nem is a versenyláz hajtott, hanem a kétségbeesés, az életösztön.”

Az első magyar olimpiai bajnok

A rendezők ezután észbe kaptak, visszaküldték a vaporettókat, és a versenyzők sorra adták fel a küzdelmet. Nem úgy Hajós Alfréd: hatvan méterrel megelőzve vetélytársait, ismét megnyerte a versenyt. Másnap a görög lapok lehozták a képeit és új becenevét: ő lett a „magyar delfin”. Az úszás ugyanis szabadstílusban történt, Hajós sikerének titka pedig a forradalmi, delfinszerű lábtempóra és váltott karú úszásra épülő, úgynevezett magyar stílus volt. Ellenfelei többnyire a mellúszást választották, Hajós viszont a dunai matrózok stílusával fölényesen maga mögé utasította a mezőny többi tagját, s ezzel ő szerezte a magyar sport első és második olimpiai győzelmét.

Hajós, az építész

Az úszással Hajós 1897-ben szakított. 1902-ben tagja lett az első magyar labdarúgó-válogatottnak; a Budapesti Torna Club csapatával kétszer is bajnokságot nyert. Professzionális játékvezetőként is tevékenykedett focimeccseken, egészen 1908-ig. Időközben elvégezte a Műegyetemet, s a korszak két neves építésze, Alpár Ignác, majd Lechner Ödön irodájában dolgozott. 1907-ben önálló irodát nyitott, s ezután leginkább a családjára és építészkarrierjére koncentrált. 1908-ban feleségül vette Blockner Vilmát, egy jómódú család leányát, 1910-ben megszületett egyetlen fia, Endre.

A Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda
A Hajós Alfréd Nemzeti SportuszodaWikimedia Commons

Hajós Alfréd tervezte többek között az újpesti Megyeri úti sporttelepet, a debreceni Aranybika Szállodát, a győri versenyuszodát, a szabadkai bankpalotát, a kolozsvári Vakok Intézetét, valamint a ma már a nevét viselő margitszigeti Sportuszodát. Eleinte szecessziós, majd eklektikus stílusban, modern szellemben alkotott.

Hajós, a sztahanovista

A harmincas években fogyatkozni kezdett megbízatásainak száma, a nyilasok uralmát bujkálva vészelte át. Endre fia még 1936-ban Skóciába emigrált, ahol Andrew Hargrave néven lett újságíró. A háború után a kommunista rezsim igyekezett maga mellé állítani az első magyar olimpiai bajnokot: még sztahanovista címmel is kitüntették. Az Ipari Épülettervező Vállalatnál kapott állást, utolsó munkája a Kelenföldi Hőerőmű munkásotthonának épülete volt. Hajós Alfréd egy tüdőbetegség következtében, 1955-ben, 77 évesen hunyt el. Fejszobra a róla elnevezett sportuszodában áll, 2010-ben építészeti tevékenységéért posztumusz Ybl-díjat kapott, 2013-ban a magyar úszósport halhatatlanjának választották.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek