Az extrém, trópusi meleg miatt a Duna vizének hőmérséklete is rekordokat döntöget. De ami jó hír a Duna-parti nyaralóknak, a gazdaság szempontjából egészen aggasztó lehet. Pár nappal ezelőtt ugyanis kritikussá vált a tartósan 30 fok körüli vízhőfok.
Kritikusan magas a Duna hőmérséklete a déli országrészben, ezért múlt hét végén csökkenteni kellett a Paksi Atomerőmű kapacitását.
Vajon lesz elég áram télen is?
Bár a törvény 30 fokban határozza meg a határt, ami alatt zökkenőmentesen folyhat az energiatermelés, az erőmű belső szabályzata fél fokkal alacsonyabb hőmérséklet esetén már elrendelni az ideiglenes leállást. A pénteki mérési adatok alapján a Duna paksi szakaszán 29,7 fokot mértek, ezért szükségessé vált a 2., 3. és 4. blokkokon is csökkentették az energiatermelést.
Utoljára négy évvel ezelőtt volt szükség hasonló lépésekre, ugyanis az erőmű a folyóvízzel hűti magát, hogy utána a felmelegedett hűtővizet visszaeressze hazánk legnagyobb folyójába. Amennyiben túl magas hőmérsékletű víz kerül vissza a folyóba, az káros hatással lehet a Duna flórájára és faunájára is.
A Paksi Atomerőmű immáron 40 éve látja el Magyarország lakossági és ipari fogyasztóit biztonságos, olcsó és környezetbarát villamos energiával. A 4 blokkal működő erőmű névleges teljesítménye 2000 megawatt, ez biztosítja a magyarországi villamosenergia-termelés közel felét
– áll az MVM ismertetőjében.
Mivel a nagy hőség miatt a napokban az országos energiafogyasztási átlag is növekedett az előző évek nyaraihoz képest, különösen fontos lesz az elkövetkező hetekben az önmérséklet a léghűtő berendezések használatát illetően is, hogy kellőképpen felkészülhessen az ország a télre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés