Tömegek forgatták Krúdy Álmoskönyvét, pedig az álmok jelentését nagyrészt ő maga találta ki

GettyImages-468004817
Olvasási idő kb. 6 perc

Miről álmodsz éjjelente? Van egy titkos álmod, amit szeretnél megfejteni? Vajon bepillanthatunk az álmok mögött rejlő titkokba? Akár hiszel az álmok jelentésében, akár szkeptikusan állsz hozzájuk, Krúdy Gyula Álmoskönyv – Tenyérjóslások könyve című munkája generációk óta mágnesként vonzza a kíváncsi olvasókat.

De vajon tényleg régi, misztikus bölcsességeket közvetít a könyv, vagy inkább Krúdy Gyula erős fantáziája és kreativitása az, ami ezt a legendás könyvet életben tartja?

Nincsen rossz álom. Vagy van?

Krúdy Álmoskönyve sokak számára lehet ismerős, még ha a polcon lévő példány már kissé poros és megfakult is. Azonban kevesen tudják, hogy bár a könyv tele van népi hiedelmekkel, babonákkal és kulturális asszociációkkal, az álomfejtések jelentős részét maga Krúdy találta ki. A könyv egy valódi mestermunka, melyet Krúdy intuíciója és költői szabadsága sző át, kevésbé építve a logikára vagy a racionális felépítésre. Ez az intuitív megközelítés adja az Álmoskönyv különleges és páratlan vonzerejét, amely máig lebilincseli az olvasót.

De miért is lett ennyire népszerű az Álmoskönyv? Az emberek világ életükben keresték a megfelelő magyarázatot és az összefüggéseket a valóság és a tudatalattijuk között. Sokan úgy gondolják, hogy az álmok egyfajta tükörként vannak jelen az életükben, és szeretnének hinni abban, hogy ezek a látomások mélyebb jelentést hordoznak, mint amit első pillantásra gondolnánk.

A modern tudomány szerint az álmok inkább az agy feldolgozó mechanizmusainak a melléktermékei.
A modern tudomány szerint az álmok inkább az agy feldolgozó mechanizmusainak a melléktermékei.iz ustun / Getty Images Hungary

Krúdy Gyula és az álomfejtés művészete

Krúdy Gyula olyan korban élt, amikor az álomfejtés és a misztikum keveredett a pszichológia új keletű tudományával. Az 1920-as években Freud és Jung elméletei is elérték Magyarországot, és az emberek kezdték felismerni, hogy az álmoknak mélyebb jelentése is lehet. Krúdy azonban sem neurológus, sem pszichológus nem volt, hanem egy tehetséggel megáldott író, aki remek érzékenységgel közelített az álmokhoz. Az Álmoskönyv tehát nem egy tudományos álomfejtő kézikönyv, hanem egy irodalmi utazás a tudatalatti világába.

Bár Krúdy helyenként valóban merít a korabeli népi hiedelmekből  mint például a halálról, vízről vagy repülésről szóló álmok klasszikus értelmezéseiből , de ezek nagy részét saját kútfőjéből fakasztotta. Éppen ezért nem tekinthető az Álmoskönyv pontos álomfejtő szótárnak sokkal inkább egy költői alkotásnak, amely teret ad az olvasónak, hogy saját jelentéseket társítson az álmaikhoz. Vajon épp ez teszi ilyen népszerűvé? Talán azért forgatják az emberek az Álmoskönyvet újra és újra, mert nem ad egyértelmű válaszokat, pusztán a fantáziát serkenti.

Az álomfejtés pszichológiája: mit mond a modern tudomány?

Napjainkban, ahogy egyre több mindent tudunk meg az agy működéséről és az álmok szerepéről, felvetődik a kérdés: létezik-e tudományos alapja annak, hogy az álmoknak mélyebb jelentésük lehet?

Freud elmélete szerint az álmok a tudatalatti vágyak és konfliktusok kivetülései, míg Jung úgy vélte, hogy az álmok kollektív archetípusokat jelenítenek meg, amelyeken keresztül az emberiség közös tapasztalatait dolgozzák fel. Bár ezek az elméletek messze állnak attól, hogy minden álmunk pontos értelmezésére választ adjanak, mégis az álmok sok mindent elárulhatnak belső világunkról és lelki folyamatainkról.

Krúdy Gyula azonban nem próbált Freud nyomdokaiba lépni, éppen ezért nem megmagyarázta az álmokat, hanem sokkal inkább mesélt róluk. Az Álmoskönyvében az álomfejtés inkább tekinthető egy irodalmi játéknak, mint tudományos magyarázatnak. A kérdés tehát az: van-e egyáltalán értelme az álmok megfejtésének?

Krúdy Álmoskönyvének sikerét az garantálja, hogy teret enged az olvasónak
Krúdy Álmoskönyvének sikerét az garantálja, hogy teret enged az olvasónakThomas Barwick / Getty Images Hungary

Miért olyan vonzó mégis Krúdy Álmoskönyve?

Lehetséges, hogy azért, mert az ember az idők kezdete óta kíváncsi – lásd Ádám és Éva esetét –, és ha az álma titkot rejt, szeretné azt hinni, hogy ezek a titkot felfedhetők? Vagy talán azért, mert Krúdy írói szabadsága lehetővé teszi azt, hogy saját magunk alkossunk véleményt az álmunkról anélkül, hogy egy előre megszabott válasszal elégednénk meg?

Egy másik magyarázat szerint az álmok mindig is egyfajta bizonytalanságot tükröztek, hiszen nem fogható meg kézzel, nem lehet bele kapaszkodni. Az emberek pedig szeretik kontroll alatt tartani a világukat, ezzel ellentétben az álmoké egy olyan terület, ahol ez a kontroll erejét veszti. 

Talán éppen ezért olyan sikeres az Álmoskönyv: nem ad mindenre választ, és ez a nyitottság lehetővé teszi, hogy a saját életünkhöz, vágyainkhoz és félelmeinkhez – akár kissé szubjektíven – igazítsuk az álmaink jelentését.

Kell vajon hinnünk az álomfejtésben?

A modern tudomány szerint az álmok inkább az agy feldolgozó mechanizmusainak a melléktermékei. Tehát az álomfejtést vehetjük egy régi, de annál izgalmasabb kultúrtörténeti hagyománynak, amely talán nem állja meg a helyét a modern tudományos világban, ám éppen ezért olyan szórakoztató és elgondolkodtató.

Krúdy talán maga is tudta, hogy az Álmoskönyv nem valóságos tudományos alapokon nyugszik, hanem inkább egy játék – tekinthető irodalmi kísérletnek is – arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet a népi hiedelmeket, babonákat összefűzni a történetekkel. De vajon ez baj? Számít, hogy az álomfejtésnek mennyi a valóságtartalma? Vagy inkább az a lényeg, hogy az álmok segítségével közelebb kerülhetünk önmagunkhoz, és talán jobban megérhetjük azokat az érzelmeket, amelyek belül mélyen megmozgatnak minket?

Krúdy zsenialitása éppen abban rejlik, hogy képes volt egy világot teremteni, amelyben elmosódik az álmok és a valóság határa, az olvasó pedig maga döntheti el, hogy mennyit hisz el ebből. És éppen ez a nyitottság és könnyedség talán az oka, hogy az Álmoskönyv még ma is sokakat vonz.

Melyek a leggyakoribb rémálmok? Itt elolvashatod az erről szóló cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek