Így öltözhetnek a koronázás vendégei: Károly meglepően laza szabályai

GettyImages-1423032124
Olvasási idő kb. 5 perc

III. Károly király koronázása sok mindenben lesz más, mint annak idején II. Erzsébeté volt: az új király leszámolna a pompával nemcsak a spórolás, hanem a modernizáció jegyében is, ennek pedig a ruhaválasztásban is szerepe lesz.

Már csak egy nap választ el bennünket attól az eseménytől, amelyhez hasonlóra nem volt példa kereken hetven éve. II. Erzsébetet trónra lépése után bő egy évvel, 1953. június 2-án koronázták meg, fia, III. Károly pedig május hatodikát választotta ki saját nagy napjául. Arról egyelőre csak találgatni lehet, hogy a királyi család tagjai milyen viseletben vesznek részt a nagy eseményen, az viszont már ismert, hogy a 2000 szerencsés meghívott vendég felé mi az elvárás dress code terén.

Egyszerűbb lesz a koronázás

Azok a felsőházi parlamenti képviselők, akik jelen lehetnek az eseményen, kétféle öltözet közül választhatnak: vagy a parlament állami megnyitóján is viselt palástjukat kell magukra ölteniük, vagy üzleti öltözéket. Persze a parlamenti palást már önmagában elég feltűnő viselet: skarlátvörös gyapjúból szövik, és hófehér hermelingallérral díszítik azt. Még mindig szerényebb ugyanakkor, mint a 15. század óta a koronázásokon hordott koronázási palást, valamint az ahhoz párosított koronácska.

A palást egyébként egy ideje már össztűzbe került, épp a hermelingallér miatt.

Maga a néhai királynő, az állatbarát II. Erzsébet sem viselt már utolsó éveiben állati szőrmét, műszőrmére cserélve az összes ilyen darabot ruhatárából, és a parlamenti képviselők körében is elindult egy kezdeményezés, amelynek célja az, hogy a valódi szőrmét ezzel váltsák le. III. Károly, aki a fenntarthatóság elkötelezett híve és a természetvédelem mellett is sokszor kiállt már, ezen a napon talán még nem követeli meg, hogy senki se érkezzen állati eredetű anyagokat is felhasználó ruházatban, de nem lenne meglepő, ha a későbbiekben kiállna a kezdeményezés mellett.

II. Erzsébet koronázása: a ruhák Károly esetében egész mások lehetnek
II. Erzsébet koronázása: a ruhák Károly esetében egész mások lehetnekHulton Archive / Getty Images Hungary

Ilyen ruhát viselhetnek a vendégek

És hogy a többi kiemelt vendégtől mit várhatunk? Danielle Stacey, a Hello magazin királyi családért felelő újságírója azt mondja, nem lenne meglepő, ha a vendégek azzal igyekeznének kedveskedni Károlynak, hogy nem kiöltöznek a kedvéért, hanem a lehető legvisszafogottabb ruházatban – persze alkalomhoz illő módon – érkeznek meg a nagy napra.

„Károly tudatában van a megélhetési válságnak és modernebb monarchiát szeretne. A világ nagyon sokat változott hetven év alatt, logikus, hogy ez a koronázásban is megjelenjen”

 – vélekedik Stacey, aki azt is kiemeli, hogy a koronázás ceremóniája sem háromórás lesz, mint ahogyan az Erzsébet idejében volt, hanem egy szűk órára terveznek vele.

Károly nagyot változtathat

Történészek hosszan spekuláltak azon, mit viselhet majd a király a nagy napon: a hagyományos viselet selyem térdnadrág lenne hímzett ruhával, rövid vörös bársonyköpennyel és hermelingalléros koronázási palásttal. Egyes források tudni vélték, hogy Károly katonai egyenruhára szeretné ezt cserélni, amire volt már példa: VII. Eduárdot is ilyen viseletben koronázták. Ugyanezen forrásokból származott az az információ, hogy nem fog a ceremónia alatt öltözetet váltani.

Május elejéig kellett ugyan várni a hírre, de végül kiderült, hogy a pompa nem marad el: a koronázás idején egy V. György számára készített, szupertunika néven ismert aranyozott kabátszerű viseletet hord majd.

A mintegy két kilogramm súlyú öltözet selyemszálakból szőtt, de kis arany- és ezüstdarabok is vannak anyagában.

A szupertunikán még az arany koronázási palástot is viseli majd: ezt a négy kilogrammos, brit birodalmi jelképekkel gazdagon díszített, igazán méltóságteljes, papi viseletre hasonlító darabot IV. Györgynek készítették annak idején, de II. Erzsébet is viselte koronázásán. Az újrahasznosítás jegyében III. Károly nagyapjának övét és kesztyűjét veszi majd fel ezekhez. 

Kamilla királyné ruhája valószínűleg III. Károlyéhoz fog illeszkedni. Tradicionálisan a királyné olyan ruhát készíttet magának az alkalomra, amely a király viseletét jól kiegészíti, ehhez pedig palástot vesz. 

Fülöp herceg még így figyelte, ahogy feleségét megkoronázzák
Fülöp herceg még így figyelte, ahogy feleségét megkoronázzákReg Speller / Getty Images Hungary

A többiek így érkezhetnek

A hercegeknek és hercegnőknek is van egy olyan koronájuk, amelyet a szertartáson viselnek, emellett a hercegnők lila bársonyköpenyt vagy hermelinszegélyes állami köpenyt hordhatnak. Fejükre tiara is kerül: a koronácska nem is lesz rajtuk a szertartás egy bizonyos pillanatáig. 

A palást alá persze kell egy erre az alkalomra tervezett ruha is: Katalin hercegnénél Alexander McQueen-kreációra számíthatunk.

A jelen lévő nemesek a saját állami köntösüket viselhetik; ezek kevésbé díszesek, mint az uralkodóé. Korona viszont nekik is dukál.

A hagyományokkal lazán bánó Károly más, külföldi királyi családok tagjait is meghívja a nagy napra: ők valószínűleg szintén az alkalomra készített ruhában érkeznek, de Jessica Storoschuk történész sem tudja megtippelni, milyen ékszerekkel. Az viszont valószínű, hogy a nem nemesi rangú meghívott hölgyek nem estélyiben, hanem nappali ruhában és kalapban érkeznek, a férfiak pedig öltönyben vesznek részt a ceremónián.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek