Ilyenek voltak a játszóterek a szocializmusban – Galéria

fortepan 198852 szalay zoltán
Olvasási idő kb. 3 perc

Anyáink, sőt, nyomokban még mi is emlékszünk arra, hogy milyen élmény volt lesiklani a jéghideg, fém csúszdán néhány évtizeddel ezelőtt. Ám az biztos, hogy a régmúlt játszótereit elmagyarázni már nem tudjuk a gyerekeinknek, megmutatni viszont igen.

Egészen hihetetlen, de a játszóterek története nem is nyúlik olyan régre vissza, mint azt gondolnánk. Még két évszázada sincs, hogy felavatták a világ elsőjét, ám azóta óriási változásokon ment keresztül. Hol volt még a hatvanas, a hetvenenes vagy a nyolcvanas években EU-komform placc meg gumiszőnyeg a gyerektalpak alatt?!

Európában létesült az első játszótér

Nem meglepő, hogy az első játszótér nem nálunk, hanem az angliai Manchesterben épült 1859-ben, de ami igaz, az igaz: a játszóterek ötlete először Németországban merült fel. A gyerekplaccok kialakítása tulajdonképpen azzal a céllal indult, hogy megtanítsák a csemetéket biztonságosan és tisztességesen játszani egymással.

Merthogy a kicsiknek, főleg a városiaknak, addig nemigen volt más lehetősége, mint az utcán meg a járdaszegélyen üldögélve tölteni a játszóidőt, amely – nem is kérdés – meglehetősen kockázatos volt. 

Angol mintára, ugyan közel három évtizeddel később, Amerikában is felépítették az első játszóteret, amelynek vázlatos koncepcióját már 1848-ban elkészítette Henry Barnard, az Egyesült Államok későbbi és egyben első oktatási biztosa. Az 1887-ben megnyitott, San Francisco Golden Gate Park-i játszótéren volt már hinta, csúszda és körhinta is. 

Ekkor ért el Magyarországra

Noha az 1860-as években már itthon is egyre nagyobb lett az érdeklődés a játszóterekre, az első megépítéséig nem keveset kellett várni. A mai értelemben vett gyerekplaccok az 1920-as évek végén kezdtek el épülni, amelyekben már lehetett csúszdázni, homokozni, hintázni, mászókázni, sőt voltak már ivókutak és néhol öltözők és zuhanyzók is. Az első budapesti játszóteret 1912-ben nyitották meg, és nem véletlenül nevezték a gyerekek pesti Eldorádójának: volt benne körhinta, libikóka, csúszda, no és szamárfogat. 

A későbbi évtizedekben, ahogy egyre másra szaporodtak a gyermekek számára kialakított terek, több és több játékkal lehetett találkozni.

Repüljünk most vissza együtt az időben! A képre kattintva visszalapozhatsz a múltba, egészen a hatvanas évekig.

Ha e képek kedves emlékeket idéztek fel benned, akkor biztosan örömmel gondolsz a nyolcvanas évek legmenőbb frizuráira is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek