Az Európai Unió területén tiltólistás invazív teknősfajt élvfogó hálóval fogták be. A hírről a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület közösségi oldala számolt be.
A vörösfülű ékszerteknőst a Tisza szajoli szakaszán sikerült befognia a szakembereknek. Az invazív, EU-tiltólistás teknőst először sikerült a Tiszából kifogni, ráadásul nem is akármekkora méretben. A páncéljának hossza 27 centiméter, kerülete 48 centiméter volt, súlya pedig 2,49 kilogramm. Ez a méret még eredeti élőhelyén is átlag felettinek számítana. Az egészséges, páncélos nőstényt állami megbízás alapján átszállították a Jászberényi Állatkertbe.
A Tiszában még sose fogtak ki invazív teknőst
A most befogott példányra az állatkertek gyakorlata szerint először kéthetes karantén vár, majd csatlakozhat az ott élő kolóniához. A vörösfülű ékszerteknős az Európai Unió területén invazív mivolta okán már 2006 óta tiltólistán szerepel. Behozatalát az Európai Közösség országaiba a 605/2006/EK rendelet tiltja, arra hivatkozva, hogy „a Közösség természeti viszonyai közé történő bevitele ökológiai fenyegetést jelent a Közösség őshonos vadon élő állat- és növényfajaira”.
Az invazív faj a mocsári teknősre is veszélyes
Az eredetileg az Amerikai Egyesült Államok délkeleti részén, a Mexikói öböl és a Mississippi között, Coloradóban, Virginiában és Floridában honos teknősfaj előfordul Dél-Amerikában is. Mivel a világ egyik legkelendőbb, kereskedelmi forgalomban is kapható páncélos állata, már az egész világon elterjedt. A kedvtelésből teknőst tartók egy része azonban, amikor megunta az állatot, vagy az akkorára növekedett, hogy tartása már nehézséget okoz, természetes vizeinkben engedi szabadon ahelyett, hogy biztonságos helyet, például egy állatkertet vagy másik gazdát keresne neki. A szabadon engedett példányok télen is életben maradnak, kellően hideg időszak esetén téli álmot alszanak.
A szabadon engedett, a mocsári teknőst apránként kiszorító példányok miatt importját az Európai Unió betiltotta. Visszavadult populációi élnek Európában, Ausztráliában, Dél-Afrikában, a Karib-szigeteken, Izraelben, Bahrain Mariana szigeteken, Guamban, Délkelet-Ázsiában és a Távol-Keleten is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés