22 év után tudta meg, hogy Diana hercegnő ruháját vette meg a turkálóban

GettyImages-626535993

Ha szerencséd van, szinte fillérekért juthatsz hozzá márkás ruhadarabhoz egy turkálóban. Neked eszedbe jutott már azon gondolkodni, vajon korábban ki viselte, majd miért vált meg valaki attól a ruhadarabtól, ami neked a legújabb szerzeményed? Vajon milyen utat jár be, és mi történik a turkálóban lelt nadrággal, blúzzal vagy szoknyával, amíg a mi szekrényünkbe kerül?

A használt ruha története egészen a 19. század közepéig vezethető vissza. Az európai országok gyarmatosító tevékenysége során vált rendkívül népszerűvé a használt ruhák gyarmatokra való exportálása, illetve a szegények ellátását segítő helyi adományboltok is szívesen befogadták mások megunt ruhadarabjait. 
A második világháború után is nagy keletje volt főként afrikai, ázsiai és közel-keleti országokban a használt ruhák hasznosításának. Napjainkban a praktikum mellett sokkal inkább a ruhagyártás okozta környezetszennyezés visszaszorítása érdekében népszerű a használtruha-vásárlás.

Jó minőségűek, és sokszor nem is olcsók

Ahogyan az elnevezés is utal rá, a használt ruhák nem újak. Olyan viseletek, melyek korábban más birtokában voltak, és mások hordták. Általában a használt ruhák olcsóbbak, mint az új ruhák, ezért gyakran igen nagy a kereslet irántuk. Nem beszélve arról, hogy sokszor a minőségük is van olyan jó, mint az új ruháknak, mert igen gyakran olyan kiváló anyagokból készülnek, amelyek hosszú ideig megőrzik színüket, szabásukat és tartásukat.

Ha egy-egy használt ruha ritkaságnak számít, az az árán is meglátszik
Ha egy-egy használt ruha ritkaságnak számít, az az árán is meglátszikDaisy-Daisy / Getty Images Hungary

Ezenkívül a használtruha-üzletek előkelő helyet foglalnak el azok körében, akik a vintage vagy a retró öltözékeket kedvelik. Ha ugyanis valaki olyan ruhát keres, amit évekkel ezelőtt gyártottak, például a ’90-es években vagy a 2000-es évek elején, akkor legnagyobb valószínűséggel egy használtruha-üzletben gyorsabban rá fog találni. Miután az ilyen típusú ruházati cikkek ritkaságnak számítanak, általában az áruk sem alacsony.

Kincseket érő kuriózumok a turkálóból

Nem is gondolnánk, de a sztárok között is vannak olyanok, akik szívesen viselnek olyan ruhát, ami korábban mások tulajdonában volt. Például Julia Roberts színésznő a 2011-es Oscar-díj-átadón egy használt, aukción vásárolt Valentino estélyiben jelent meg.

De arra is van példa, hogy valaki épp egy turkálóban akad rá valamelyik híres sztár által hordott holmira. Az észak-karolinai Asheville egyik használtruha-kereskedésébe tömegével vették át a pulóvereket, szinte fillérekért. Az egyik darabról azt hitték, hogy az egy átlagos régi bemelegítő pulóver, amíg észre nem vették, hogy a címkéjén a „Lombardi” felirat áll. Kiderült, hogy a világ legjobb NFL-futballedzőjének tartott Vince Lombardié volt, aki a New York Giants támadókoordinátoraként dolgozott, mielőtt a Green Bay Packers vezetőedzője lett volna. Irányítása alatt 5-ször nyert 7 éven belül bajnokságot a csapata.

Ki hinné, hogy turkálóban is hozzá lehet jutni több millió forintot érő ritkaságokhoz is? (Az ikonikus zöld kabát)
Ki hinné, hogy turkálóban is hozzá lehet jutni több millió forintot érő ritkaságokhoz is? (Az ikonikus zöld kabát)Bettmann / Getty Images Hungary

Egy torontói használtcikk-boltban 1994-ben a zakók és a blézerek között lelt rá egy férfi az Augusta National Golf Club ikonikus zöld kabátjára, amit csak a Masters győztesei viselhettek. 2017-ben a férfi úgy döntött, hogy árverésre bocsátja az 5 dollárért vásárolt, 1950-es évekből származó, névtábla nélküli kabátot, ami csaknem 140 ezer dollárért talált új gazdára.

Angliában, a ’90-es évek közepén vásárolta meg egy nő Diana hercegnő ruháját anélkül, hogy tudta volna, mit vesz. A gyanútlan vevő körülbelül 250 dollárért jutott hozzá az elegáns darabhoz, amit egy helyi bálon szeretett volna hordani, de végül soha nem tette meg, hanem 22 évig tárolta. A ruha különlegességére akkor derült fény, amikor egy dokumentumfilmben meglátta Dianán. Akkor jött rá, hogy a viselet milyen értékes. A ruhát szintén elárverezték, 200 ezer dollár fejében egy múzeum nyerte el az aukción.

Honnan származnak a használt ruhák?

Azokban az országokban, főként Nyugat-Európában, ahol kiváló vagy jó gazdasági körülmények között élnek az emberek, sokan megengedhetik maguknak, hogy elajándékozzák a megunt ruhájukat. A textileket igen gyakran a közterületeken elhelyezett használtruha-gyűjtő konténerben helyezik el, melyeket segélyszervezetek vagy civil szervezetek helyeznek ki annak érdekében, hogy az összegyűjtött ruhák értékesítéséből befolyt pénzzel a rászorulókat segítsék.

A használt ruhák értékesítésével a rászorulókat segítik a segélyszervezetek
A használt ruhák értékesítésével a rászorulókat segítik a segélyszervezetekKinga Krzeminska / Getty Images Hungary

A használt ruháktól a hazánkban is egyre népszerűbb adományboltokban is meg lehet szabadulni. Itt bárki leadhatja a megunt holmiját, amelyet aztán újra értékesítenek az üzletekben, és a befolyt összeget szintén jótékony célra fordítják.

De vannak ma már kifejezetten használt ruhák összegyűjtésére és továbbadására létrejött üzleti alapon működő vállalkozások, melyek pénzért vásárolják meg a már feleslegessé vált ruhákat. Ez a forma a használtruha-exportőrök egyik általános forrása, ahol használt ruhákat is be lehet szerezni, hiszen értékesítéssel is foglalkoznak. 

Ezekből az országokból származnak a használt ruhák

Napjainkban a használt ruházatot a gazdasági harc szimbólumának tekintik, hiszen egyre népszerűbbek a fejletlen és fejlődő országokban. A használt ruhák főleg nyugati országokból származnak, ahol az emberek nem hordanak sokáig egy ruhadarabot, ám ahelyett, hogy kidobnák, arra ösztönzik őket, hogy adományozzák jótékonysági szervezeteknek.

A fejlődő országokba jut a legtöbb használt ruha
A fejlődő országokba jut a legtöbb használt ruhaKinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Kína

Kína bonyolítja le a világ legnagyobb használtruha-kereskedelmét az ország nagy népességének és az életszínvonal növekedésének eredményeképpen. A statisztikák szerint az elmúlt húsz évben Kínában körülbelül másfélszeresére nőtt a gyapotfelhasználás, amely a feltételezések szerint a jövőben még tovább fog növekedni. 

Az országban végbemenő életszínvonal- és gazdasági növekedés, valamint urbanizáció hatására a kínaiak hozzászoktak a divatos ruhák viseléséhez.

A Kínában viselt ruházat sokban hasonlít az afrikai és délkelet-ázsiai országok öltözetéhez, ráadásul a világnak ez a két része a használt ruhák legnagyobb felhasználója.

Egyesült Királyság

Az Egyesült Királyság volt az első a világon, ahol hódító útjára indulhatott a használt ruha. A szigetország régi hagyománya szerint az uralkodó ruháinak egy részét közeli, jeles alattvalóknak adta, majd idővel a tehetősebb polgárok is felajánlották ruháikat a szegények megsegítésére. Egy idő után pedig elkezdték csökkentett áron értékesíteni a használt ruhákat a „ha van kereslet, van kínálat” természetes folyamatának következtében.

Egyesült Államok

A számítások szerint az Amerikai Egyesült Államokban több mint 11 millió tonna textilhulladékot termelnek az állampolgárok, akiket a használt ruhák adományozására és továbbértékesítésére ösztönöznek, hogy azt amerikai rászorulók kaphassák meg, vagy fejletlen és fejlődő országokba exportálják.

Oroszország

A használtruha-kereskedelem a ’90-es évek elején kezdett megjelenni Oroszországban. Ezt megelőzően összegyűjtötték és fülledt helyiségekben raktározták a megunt vagy kényelmetlenné vált ruhadarabokat. Mára azonban Oroszország komoly használtruha-kereskedelmet bonyolít le.

Japán és Dél-Korea

Kínán kívül ez a másik két ázsiai ország, ahonnan általában a használt ruhák származnak, hiszen mind Japán, mind Dél-Korea jelentős textilgyártó országnak számít. Ennélfogva itt könnyen hozzá lehet jutni az új ruhákhoz, melyek gyorsan elavulttá válnak. Japán és Dél-Korea a ruhagyártás mellett a használt ruhák fő kereskedelmi csomópontja lett.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek