A vitaminok szervezetünkre gyakorolt jótékony hatását a szakemberek sem kérdőjelezik meg, ugyanakkor a legújabb kutatások arra engednek következtetni, hogy a tablettaként bevitt mikrotápanyagok felszívódása messze nem olyan jó, mint a táplálkozással bevitteké. Az étrend-kiegészítők az európai uniós és a magyar szabályozás szerint is élelmiszernek minősülnek, gyógyszerhatóanyag kizárólag az engedélyezett, felügyelt körülmények között előállított gyógyszerekben fordulhat elő, élelmiszerben történő felhasználása tilos, és egészségkárosodást is okozhat.
Egy farmakológus véleménye szerint van 4 olyan étrend-kiegészítő, amelyek bizonyos vényköteles gyógyszerekkel kombinálva halálossá válhatnak.
„Egyes gyógyszerek étrend-kiegészítőkkel együtt alkalmazva halálosak lehetnek”
– kezdte Robert Alesiani.
Szedjünk vitaminokat, vagy ne?
A vitaminok nélkülözhetetlenek a szervezet optimális működésének fenntartásához, a szívverés szabályozásától a sebgyógyulásig.
Általánosságban elmondható, hogy az emberek a legtöbb vitaminhoz hozzájuthatnak a kiegyensúlyozott étrendből, de az orvosok javasolhatnak vagy írhatnak fel kiegészítőket súlyos hiánnyal élő betegek számára. A Centers for Disease Control and Prevention megállapította, hogy a legtöbbünknek különösen B6-vitamin-, vas-, D-vitamin- és C-vitamin-kiegészítőket lenne érdemes szednie.
Bár az étrend-kiegészítők, köztük a vitaminok eladása az egekbe szökött a világjárvány idején, ezeknek a kiegészítőknek egyes vényköteles gyógyszerekkel történő együttes szedése veszélyes egészségügyi következményekhez vezethet.
„Mindig jó, ha az ember orvosa vagy gyógyszerésze tudja, milyen táplálékkiegészítőket szed a vényköteles gyógyszereivel együtt”
– mondta Alesiani.
1. Az orbáncfű HIV-vel vagy transzplantáció utáni gyógyszerekkel történő kombinálása végzetes lehet
Néhány ellenőrzött tanulmány úgy találta, hogy az orbáncfű javítja a depresszió tüneteit a betegség enyhe vagy közepesen súlyos formáiban szenvedő betegeknél.
Alesiani hozzáfűzte, hogy a gyógynövény beindíthatja a májban és a belekben található enzimek és fehérjék termelődését, amelyek felgyorsítják a gyógyszerek felszívódását a szervezetben. A gyors felszívódás csökkentheti a gyógyszerek hatékonyságát, mivel a szervezet túl gyorsan választja ki a gyógyszereket, mielőtt sikerülne beépítenie azok hatóanyagait.
Alesiani hozzátette, hogy az orbáncfű károkat okozhat azáltal, hogy csökkenti a proteázgátlóknak nevezett vírusellenes gyógyszerek hatékonyságát, amelyek gátolják a HIV-sejtek replikációját a szervezetben.
Ezen túlmenően, egyes antidepresszánsok orbáncfűvel kombinálva növelhetik a szerotonintoxicitás kockázatát is, ami hasmenéshez, lázhoz, görcsrohamokhoz és néha halálhoz vezethet, emelte ki a szakember.
2. A kalcium-, alumínium- és vaskiegészítők pozitív töltést hordoznak, ami gátolja az antibiotikumok felszívódását
A kalcium-, az alumínium- és a vaskiegészítők mindegyike pozitív töltéssel rendelkezik (úgynevezett „kation”), amelyek blokkolhatják a különböző anyagok felszívódását.
„Ha a beteg antibiotikumot szed egy fertőzésre, de kalciumkiegészítőkkel együtt veszi be, az gátolhatja bizonyos antibiotikumok felszívódását, és előfordulhat, hogy nem kapja meg a betegség kezeléséhez szükséges megfelelő mennyiséget”
– emelte ki Alesiani.
3. A káliumkiegészítők szívgyógyszerekkel kombinálva veszélyes vérnyomás-emelkedéshez vezethetnek
A kálium segít a szervezetnek szabályozni a szívverést, csökkenti a vérnyomást, és segíti az izmok és az idegek működését.
Alesiani szerint a káliumkiegészítőket a szívproblémák kezelésére szolgáló gyógyszerekkel együtt alkalmazva magas vérnyomás alakulhat ki. Ezek közé a gyógyszerek közé tartoznak az ACE-gátlók és az angiotenzin-receptor-blokkolók – amelyek ellazítják a vénákat és az artériákat, hogy csökkentsék a vérnyomást –, az aldoszteronantagonisták és más káliummegtartó vízhajtók.
4. A K-vitamin mérsékelheti vagy fokozhatja a vérrögképződést csökkentő életmentő gyógyszerek hatékonyságát
A K-vitamint számos esetben használják, például a csontok szilárdságának fenntartására és az ellene való védekezésre, és különösen fontos a sebgyógyulásban. Azoknak, akiknek szívrohamuk volt, vagy veszélyes vérrög képződött a tüdejükben vagy a vénáikban, warfarint írnak fel, amely vérhígító gyógyszer, amely gátolja a véralvadást.
A warfarinkiegészítők vagy csökkentik vagy fokozzák ennek a gyógyszernek a hatékonyságát, növelve a veszélyes vérrögképződés vagy vérzés kockázatát, jegyezte meg Alesiani,
„Az, hogy a vitaminok és más gyógyszerek vény nélkül kaphatók, nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden esetben biztonságosnak tekinthetők” – hangsúlyozta Alesiani.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés