A történet szereplői:
- A lelki társ szerepében: Celia
- Az otthon rejtegetett „kvázi feleség”, 5 elismert gyermekének anyja: Dalia
- A Csődör büszke szerepében: a Diktátor
- és nagyjából 34 992 „statiszta” hölgy
Celia
Adva van tehát egy nagy szerelem, a munkában is bizalmasként fellépő fiatal hölgy, aki feltehetően Fidel „media naranja”-ja, ahogy a spanyol mondja. Ez ugyan fél narancsot jelent szó szerint, de lelki társat takar, vagy a magnak a héját, Fidel Castrónak pedig Celia Sanchezt. 1957-es megismerkedésük és a nő 1980-as halála között talán ő lehetett a legtöbb tisztelettel és bizalommal kitüntetett asszonya. Ez a nagy érzelem azért nem tartotta vissza a forróvérű forradalmárból lett forrófejű diktátort, hogy a nők iránti szenvedélyének hódoljon. Állítólag külön kis szigetecskét tartott fenn vágyai beteljesítésére, de tucatnál is több luxusingatlanjának bármelyike is nyilván megfelelhetett erre a célra.
Dalia
A nála 15 évvel fiatalabb, tanítónőből lett „diktátorfeleség-szerű” Dalia Soto de la Valle, aki sokkal inkább háztartásbeli volt, mint kubai „first lady”, sokáig ugyanannyiszor szerepelt a nyilvánosság előtt, mint Columbo felesége, vagyis egyszer sem. Castro csak a lelki társ, Celia halála után vitte ki a fényre öt gyermekének édesanyját, Daliát, bár akkor is meglehetősen kevésszer.
…és még sokan mások
Ezenfelül voltak illusztris skalpok is Castro hódításai között, angol, német, olasz, francia hölgyek, de a 35 000-es létszámban elég sok nemzetiség és származás reprezentálhatta magát, ellentmondani pedig, érthető okokból, többségük finoman szólva is vonakodott. Legtöbb „kedveséről” nem tudhatjuk, hogy tisztességnek, büszkeségnek, büntetésnek vagy isten csapásának élték-e meg Castro kitüntetett figyelmét. Ez a kitüntetett figyelem persze szintén relatív, ugyanis bizonyos források arról számolnak be, hogy a sokat megélt forradalmár a legintimebb pillanatban is képes volt szivarozgatni, könyvet olvasgatni vagy a mezőgazdaságról értekezni.
Marita
Az biztos, hogy voltak köztük a tisztességtől megmámorosodott nők is, akik talán többet láttak „kapcsolatukba”, mint amennyit maga a Comandante. Marita Lorenz Szerelmem, Fidel című életrajzi könyvében például számos, néha túl fantasztikusnak tűnő kalandja között arról számol be, hogy szerelmük több évtizeden átívelő volt. Ezt, a tények ismeretében, úgy tűnik, maga Fidel sokkal kevésbé vette észre, mint a német asszony. Azt mindenesetre bátran bevallotta a romantikus érzelmeire visszaemlékező nő, és nemcsak az olvasóknak, hanem magának Fidelnek is, hogy a CIA többször is megpróbálta rávenni a diktátor meggyilkolására. Az egyik ilyen esetben egész messzire jutott, mielőtt meggondolta magát, és elárulta titkát szerelmének. A hölgy úgy emlékszik, volt, talán van is közös gyermekük Castróval, de a legtöbb forrás által emlegetett 8 utód között nem szerepel ez a gyermek.
Gina
A Gina Lollobrigidával történt közel kéthetes szoros együttélésének gyermeke egy dokumentumfilm. Ennek körülményeiről színdarab is készült, melyet a Spirit Színház a Marczibányi Téri Művelődési Ház színpadán Pozsgai Zsolt rendezésében állított színpadra. Castro szerepében Árpa Attila volt látható, Gina Lollobrigidát Fésűs Nelly formálta meg. Az olasz díva büszkén meséli találkozásukat: „Attól kezdve, hogy rájött, nem akarok merényletet elkövetni ellene, már örömmel fogadott”. És hozzáteszi: „Tizenkét napot töltöttünk együtt. Nem a politikai vezető érdekelt, hanem a férfi.” Ebben biztosak lehetünk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés