Egy talpraesett magyar hölgy volt Sissi legbizalmasabb barátnője

ff15ec2e6523ebf7b2602d50f275c349
Olvasási idő kb. 7 perc

34 éven át volt Erzsébet királyné legjobb barátja és legközelebbi bizalmasa – hivatalosan felolvasónője – a kecskeméti születésű, magyar köznemesi családból származó Ferenczy Ida, aki Sissi tragikus halálát követően a királyné emlékének ápolását tűzte ki életcéljának.

Becsempészték a nevét a listára

Ferenczy Ida Krisztina Veronika 1837-ben született a vecseszéki Ferenczy család sarjaként, hat testvér közül negyedikként; már gyerekként kitűnt intelligenciájával és kíváncsi természetével, szívesen olvasott és bővítette autodidakta módon a tudását. A korszak elvárásainak megfelelően jól ismerte az illemet, és kitűnően beszélt németül. Erzsébet királynéval először 1857-ben találkozott, amikor az uralkodói pár magyarországi körutazása során a „hírös városba” is ellátogatott, a fogadásukra szervezett pompás ünnepségen pedig a Ferenczy család is tiszteletét tette, talán ekkor kezdődhetett el Ida sírig tartó rajongása a királyné iránt.

Ferenczy Ida (1839–1928) volt Sissi legközelebbi bizalmasa
Ferenczy Ida (1839–1928) volt Sissi legközelebbi bizalmasaWikimedia Commons

1863-ban Sissi a fejébe vette, hogy megtanul magyarul – talán azért, hogy anyósával, Zsófia főhercegnővel dacoljon –; hiába próbálta Ferenc József eltántorítani az őrültnek tűnő ötlettől feleségét, aki a sokkal könnyebb cseh nyelvvel sem tudott megbirkózni, az asszony már csak bizonyítási vágyból is szorgalmasan belevetette magát a nyelvleckékbe. Egy évre rá a királyné már viszonylag folyékonyan beszélt magyarul, ezért elhatározta, társalkodónőt vesz maga mellé, akivel egész nap gyakorolhatja a nyelvet; az elé terjesztett listán eredetileg hat lehetséges jelölt szerepelt, valaki – talán Deák Ferenc vagy Almásy grófné Batthyány Amália – hetediknek odabiggyesztette a papír aljára Ferenczy Ida nevét.

Sissi a listán szereplő utolsó név mellett tette le a voksát, aki a legszerényebb, puszta köznemesi származású volt a jelöltek között – valószínűleg pont ezért esett Idára a királyné választása, úgy érezte, a sznob bécsi udvarban, ahol szóba sem állnak azzal, akinek nincs legalább tizenhat patinás őse, sokkal jobban megérti majd magát egy poros alföldi kisvárosból származó hölggyel. Ida örömmel vette a felkérést, melyet apja sem ellenzett, mint mondta, „ha már katonát nem tudok adni a császárnak, legalább a lányomat odaadom a császárnénak”.

A háttérből segítette az osztrák–magyar viszonyok alakulását

A kis termetű, csúnyácska, de annál intelligensebb és talpraesettebb Idát lenyűgözte a császárváros és a Hofburg pompája, mint később visszaemlékezett, „sohasem álmodtam, hogy ilyen csudálatos szépség és ennyi báj létezhet, szemem rezgett, elbűvölten, önfeledten bámultam ezt a csodát”. Sissiben már az első találkozáskor mély szimpátia alakult ki a magyar lány iránt, mely idővel szoros barátsággá, mély bizalmi kapcsolattá érett. Ida komoly támaszt jelentett a királyné számára, aki egyedül érezte magát a bécsi udvarban, és arra vágyott, bárcsak megoszthatná valakivel gondolatait, érzéseit, problémáit.

Erzsébet királyné azonnal hű lelki társra talált Ida személyében
Erzsébet királyné azonnal hű lelki társra talált Ida személyébenGeneral Photographic Agency / Getty Images Hungary

Ida hivatalosan társalkodó- és felolvasónőként állt Sissi szolgálatában, a királyné azonban leveleiben „hű barátnőjeként” hivatkozott rá, és „Kedves Idám”-nak, „Drága Idám”-nak szólította; a két barátnő között a magyar egyfajta titkos nyelvvé vált, melyet csak ők értettek. A hűséges társalkodónő nem barátkozott senkivel a császári udvarban, kizárólag Erzsébettel ápolt közeli viszonyt, aki minden titkát megosztotta vele – Ida természetesen senkinek semmit nem volt hajlandó elárulni ezekből. Ida tovább mélyítette Sissi érdeklődését, szeretetét a magyar nép iránt, az ő feladata volt a magyar nyelvű újságok és könyvek beszerzése, de a magyar ételekkel is ő ismertette meg a királynét, aki éveken keresztül kizárólag Nagykőrösről származó kenyeret evett.

A hűséges társalkodónő a háttérből közvetítőszerepet játszott a kiegyezés lebonyolításában, a királyné rajta keresztül levelezett Deák Ferenccel, Andrássy Gyulával és Eötvös Józseffel, a korszak neves újságírója, Falk Miksa szerint „áldásos volt e nő működése hazánkra nézve”.

Évtizedeken át Sissi leghűségesebb bizalmasa volt

A két barátnő elválaszthatatlannak számított, Sissi akárhol tartózkodott – Bécsben, Budán, Gödöllőn –, ragaszkodott hozzá, hogy Ida közvetlenül az ő lakosztálya mellett szálljon meg, és minden idejüket együtt tölthessék. Egy anekdota szerint egyszer a két barátnő a gödöllői kastély parkjában sétált, amikor zuhogni kezdett az eső – hiába invitálta őket a személyzet a kastélyba, nehogy elázzanak, ők inkább együtt nevetgéltek tovább a viharban. Egy másik történet úgy tartja, amikor 1877-ben Ida Karlsbadba utazott kúrálni magát, ajánlották Sissinek, válasszon más, ideiglenes felolvasónőt, ő azonban hallani sem akart ilyesmiről.

Ferenczy Ida portréja a millennium alkalmából, 1895-ben
Ferenczy Ida portréja a millennium alkalmából, 1895-benWikimedia Commons

Idővel Ferenczy Ida lett a királyné „kamaravezetője”, ő rendelkezett a személyzettel, és intézte a különböző bevásárlásokat és beszerzéseket; rengeteg hasznos tanácsot adott Sissinek, például meggyőzte, hogy fektesse a pénzét értékpapírokba, melynek köszönhetően a királyné halála után az örökösöknek szép summa ütötte a markát. Amikor Ida édesapja meghalt, Erzsébet részvéttáviratot küldött a családnak Kecskemétre, lánya, Mária Valéria főhercegnő pedig egy díszes koszorút küldetett a temetésre; ugyanígy Ida is barátnője mellett állt a legszomorúbb pillanatokban, az ő feladata volt például közölni a királynéval fia, Rudolf főherceg öngyilkosságának hírét.

Sohasem heverte ki a királyné tragikus halálát

Ida sohasem ment férjhez, gyermeke sem született, egész életét a királynénak szentelte, aki hálából 1890-ben óriási, egyszerű köznemesek számára hallatlan kegyben részesítette, neki ajándékozta a Csillagkeresztes Rend jelvényét. Kedvenc lánya, Mária Valéria férjhez menetele után Sissi szinte teljesen eltávolodott a bécsi udvartól, inkognitóban utazgatott Európában, Ida azonban, gyenge egészsége miatt ezekre az utakra nem kísérte el. Amikor 1898 szeptemberében értesült róla, hogy a királynét Genfben egy olasz anarchista reszelővel szíven döfte, teljesen összeomlott, saját szavai szerint „Erzsébet királyné életével mindent elvesztettem”.

Sissi halála után egykori udvartartásának tagjait kiközösítették, Idának is ki kellett költöznie a Hofburgból, kezdetben a Reisnerstrassén bérelt lakást, majd Schönbrunnba költözött, ahol szalonja a bécsi társasági élet fontos helyszínévé vált. Még évtizedekkel később is könnybe lábadt a szeme, amikor egykori barátnője került szóba, és rengeteg pénzt és energiát áldozott Sissi emlékezetének, kultuszának ápolására. Számtalan relikviát gyűjtött össze és adományozott múzeumoknak, és nagy részben az ő erőfeszítésének köszönhető, hogy 1908-ban megnyílt az Erzsébet Királyné Múzeum.

Ferenczy Ida 1928-ban hunyt el, Bécsben, 89 éves korában; koporsóját Kecskeméten, a családi sírboltban helyezték örök nyugalomra szülei és testvérei mellett.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek