Ezek a világ utolsó érintetlen szigetei

GettyImages-967719570
Olvasási idő kb. 5 perc

Eleged van a zsúfolt nyaralóhelyekből? Úgy véled, nincs már egy talpalatnyi zöld, amit ne foglalt volna el az ember? Mutatunk 5 csodás helyet a világon, ahová nem értünk, vagy soha nem is érhetünk el.

#1 Pitcairn-szigetek

A csendes-óceáni szigetcsoport 1808-as felfedezése óta az Egyesült Királysághoz tartozik, ám ennek ellenére a világ legkisebb népességű területe. A sok kis trópusi éghajlatú sziget közül csak az egyiken találsz embert, ők is nagyon zártan és a modern kor vívmányai nélkül élik az életüket. Rádió ugyan akad, és net is elvétve, de a főváros, Adamstown nem véletlenül nyerte el a világ legkevésbé lakott fővárosa címet: 50 állandó lakos él ott. Nyelvük a középkori angol és a tahiti egyedülálló keveréke: a kis szigeten az első telepesek egy középkori bibliakiadásból tanulták az angolt. Ha valaki a szigetre szeretne látogatni, nincs könnyű dolga, csak hosszas, többnapos hajóúttal közelítheti meg, partra szállni rendes kikötő híján elég nehézkes, légi közlekedés pedig egyáltalán nincs. 

#2 Phoenix-sziget

Első látásra a legszebb álmunk: fehér homok, türkizszínű víz Hawaii és Ausztrália között. A Csendes-óceán közepén található Kiribati 32 korallzátonyból és egy szigetből áll. Utóbbin hozták létre a világ legnagyobb védett tengeri területét. A turisták, a túlhalászat olyan fenyegetést jelentett a korallok és más élőlények számára, hogy a terület védetté nyilvánításával valójában megóvni és regenerálni próbálják a korábban érintetlen és egyedülálló élővilágot. Sikerrel jártak, ám az emelkedő tengerszint és a zátonyokon átcsapó hullámok miatt az egész szigetcsoport szép lassan a víz alá kerül. A százezres létszámú lakosságnak új élőhelyet keresnek, ám addig még meg lehet csodálni a különleges madárvilágot, a tudósok által korábban nem látott halfajokat, a zátonyok máshol nem látható élővilágát.

#3 Északi-Szentinel-sziget 

Nem sokan élik túl, ha az Indiához tartozó Andamán- és Nikobár-szigetek egyikére, az Északi-Szentinel-szigetre lépnek. Az ott lakó szentinelézek köszönik szépen, de nem kérnek a civilizációból, s minden betolakodót elüldöznek. Korábban a britek ezrével irtották ki az őslakosokat, így a félelmük teljesen érthető. Ennek ellenére sok tudós és misszionárius próbált már ajándékokkal megrakodva kapcsolatba lépni a törzs tagjaival, de csak kevesen távoztak élve. India szerencsére nem kíván beavatkozni a természetközeli módon élő, íjakkal, nyilakkal vadászó közösség életébe. Ez már csak azért is fontos, nehogy kiirtsuk őket egy-egy számukra ismeretlen kórokozó átadásával. Cserébe nem tudjuk, pontosan hogyan élnek, hányan vannak, mit gondolnak a világról. Nekünk, úgynevezett civilizált embereknek kell megértenünk, hogy ha egy nép nem kér belőlünk, akkor talán tartsuk tiszteletben az akaratát: a gyarmatosítás kora lejárt.

#4 Kígyó-sziget

Ahogy neve is mutatja, ezen a földdarabon nem az ember az uralkodó faj, még csak nem is valami nagy testű ragadozó, hanem a hüllők. A Brazília partjaitól nem messze fekvő Ilha da Queimada Grandén négyezer halálos mérgű kígyó él. A Föld egyik legveszélyesebb helyeként tartják számon, hiszen az uralkodó arany lándzsakígyó mérge halálos mind zsákmányára, a madarakra, mind az emberekre nézve. Csakhogy ezek a hüllők máshol szinte meg sem élnek, így a sziget nagyon különleges élővilágát igyekeznek megóvni. Senki sem teheti be oda a lábát, csakis a kutatók, de ők is kizárólag külön engedéllyel. Cserébe a gyönyörű, zöld sziget ökoszférája teljes természetességében ragyoghat: senki nem teszi azt tönkre.

#5 Nihau, a tiltott sziget

Az Amerikai Egyesült Államokhoz tartozó Hawaii állam legészakibb szigete más, mint a többi. Egyrészt az egyik legrégibb lakott sziget, másrészt éghajlata eltér az általunk megszokottól: száraz, sivatagos. Annak idején még James Cook kapitány fedezte fel Európa számára, ekkor még éltek ott őslakosok, ha nem is sokan. 1864-ben az épp uralkodó V. Kamehameha király eladta az egészet a skót Elizabeth Sinclairnek, így a földdarab azóta is az ő leszármazottainak kezében van. Intézkedéseik következtében az őslakosok szinte teljesen eltűntek a szigetről, az uralmat pedig átvették a madarak. Az a néhány lakó ékszerkészítéssel keresi meg a betevőjét, de eladni ott helyben nem tudnak, ugyanis a sziget csak korlátozottan látogatható, nincsenek utak, autók, vízvezetékek vagy internet. Aki pedig olyat tesz, ami ellenkezik a tulajdonos által hozott szabályokkal (alkoholt iszik, drogozik, nem megfelelő a megjelenése, például egy férfi nem borotválja az arcát), azonnal kilakoltatható.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek