Ez a férfi viselte a világ első nadrágját – 3000 éve halt meg

GettyImages-1423113670
Olvasási idő kb. 7 perc

Kína kelta múmiájának nevezik azt a 3000 éve elhunyt férfit, aki a világon először viselte a ma már mindennapossá vált ruhadarabot. A sokáig régészeti hoaxnak hitt leletről az 1990-es években derült ki, valódi ember volt egykor.

A csercseni férfinak is nevezett múmia a Tarim-múmiák egyike, akiket a Nyugat-Kínában található Tarim-medencében lévő Takla-Makán sivatagban fedeztek fel mintegy 30 évvel ezelőtt. Különlegessége viseletében és a sírban mellette elhelyezett tárgyakban rejlik. Temetésekor nadrágot viselt, és a korszakhoz, illetve végső nyughelyéhez képest igencsak fejlett technológiájú népcsoport leszármazottja lehetett, sőt, tipikus európai vonásokkal rendelkezett.

A csercseni férfit követően mintegy 200 hasonló múmia került elő, melyek a sivatagi körülményeknek köszönhetően mind természetes úton konzerválódtak. 

A ma ujgurok lakta Tarim-medence ősi leleteket őrzött meg, az első nadrágot viselő férfi múmiáját is konzerválta
A ma ujgurok lakta Tarim-medence ősi leleteket őrzött meg, az első nadrágot viselő férfi múmiáját is konzerváltaChang Jung Yu / Getty Images Hungary

Europid férfi Kína közepén

A csercseni férfi felfedezése a történettudomány egyik legnagyobb kérdését vetette fel saját idejében, külső megjelenése az ókori Kelet és Nyugat viszonyának újragondolására adott okot. A 3000 éves múmia ugyanis európai jellemzőkkel bír, de Nyugat-Kínában találták eltemetve népes családjával együtt. Sokan egyenesen Kína kelta múmiáinak is nevezik őket. 

A csercseni férfi múmiája az első a történettudomány által eddig felfedezett emberek között, aki nadrágot viselt. A radiokarbon kormeghatározás bebizonyította, hogy autentikus leletről van szó, nem valamiféle átverésről. 

Az 1400 km hosszú, 800 km széles, 530 000 km² területű, tál alakú Tarim-medence Kína Hszincsiang tartományának szívében húzódik. Minden oldalról 5000 méternél is magasabbra nyúló hegyláncok veszik körül, egykor népes oázisként adott otthont a környékbeli embereknek.

Évezredeken át fontos kereskedelmi útvonalak haladtak erre, melyeket mi Selyemútként ismerünk, és itt található a Takla-Makán sivatag is, mely végső nyughelyéül szolgált a csercseni múmiáknak. 

Az egykor a térségben virágzó városok romjait Stein Aurél tárta fel, ma ujgurok élnek itt.

3000 éves múmiák a homokban

A Tarim-múmiáknak is nevezett leletegyüttes legidősebb tagjai i. e. 2135 környékéről származnak. A mára elsivatagosodott egykori oázis földműveléssel foglalkozó népeinek tagjai lehettek, fejlett ötvösművészettel – és különös, lovagláshoz kifejezetten hasznos ruházattal. 

A csercseni férfi több ezer évet átvészelt a zord körülmények között
A csercseni férfi több ezer évet átvészelt a zord körülmények közöttPictures from History / Getty Images Hungary

A Tarim-mednecében talált múmiák sírjaiból ráadásul bronztárgyak is előkerültek, ami arra enged következtetni, hogy ez a kultúra birtokában volt egy olyan technológiának, amelyeknek a korabeli kínai civilizáció még nem.

Egy 2021-ben közzétett genomikai tanulmány megállapította, hogy ezeknek a korai múmiáknak magas arányban voltak az ókori észak-eurázsiai felmenői (72%), kisebb  arányban pedig az ókori északkelet-ázsiaiaktól származók (28%), de a nyugati sztyeppével kapcsolatban nincs kimutatható egyezőség. 

Az első nadrág, ami épen maradt, a csercseni múmián volt
Az első nadrág, ami épen maradt, a csercseni múmián voltWikimedia Commons

Genetikailag izolált helyi populációt alkottak, amely a szomszédos pásztor- és mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmazta, ezek pedig lehetővé tették számukra, hogy letelepedjenek és boldoguljanak a Takla-Makán változó folyóparti oázisai mentén.

Bár korábban europid vonásaik miatt azt hitték, keletre szakadt indoeurópai ősökkel is bírtak, ma már tudják, hogy az úgynevezett szubesi kultúrához tartoztak, az Altaj-hegységben élő, szintén kiemelkedő ötvösművészettel bíró pazirik hunok rokonaiként. Fegyverhasználatuk és mintakincsük is rokonságot mutat a lovas népcsoportéval. 

Bár a múmiákat már Stein Aurél is felfedezte, az első vizsgálatokra közel 100 évet kellett várni, s még 30 esztendőt arra, hogy meghatározzák, vajon mi is áll a helyhez képest furcsa kinézet mögött. 

Ők hordták a nadrágot

A különleges ruhadarab, ami talán meghökkentőnek hathatott abban a korban, amikor tógát, kaftánt és szoknyát hordtak az emberek, igencsak praktikusnak bizonyult akkor, ha lóra kellett szállni. A kutatások szerint a lovas nomád népek kialakulása 4000 évvel ezelőttre tehető, valószínűleg a két láb között felhajtott és a lábak köré egyfajta védelmi vonalként rögzített kezdetleges nadrágok kialakulását is erre az időszakra teszik. A nadrág viselete később a keltákon, majd a honfoglaló magyarokon keresztül terjedt el a nyugati világban, ahogy a gyalogos harcászatot felváltotta a lovasság. 

Érdekes módon a hétköznapi emberek életében eme praktikus ruhadarab csak a 16. században kezdett elterjedniAz ókori görögök, bár ismerték az öltözetet, és saját szavuk is volt rá, nem viselték, ahhoz az életformához nem is lett volna testhezálló. A leletek tanúsága szerint a nadrágok ugyanis nem voltak kényelmesek, melegnek is bizonyultak, így leginkább a lovas katonák vagy az alapvetően lovon közlekedő népcsoportok használták.

Az ókori rómaiak elvétve viseltek csak nadrágot, de Traianus oszlopán azért találunk pár gatyás katonát
Az ókori rómaiak elvétve viseltek csak nadrágot, de Traianus oszlopán azért találunk pár gatyás katonátKaveh Kazemi / Getty Images Hungary

A rómaiak a gallok egy részét – akiken először láthatták a különös ruhadarabot – gallicus braccatának, azaz nadrágos galloknak nevezték. A római birodalom bukását megelőző évtizedekben az ókori római császárság vezetői is magukra húzták alkalmanként, Európában azonban csak a parókás korszak lezárását követően, a francia forradalom után váltotta csak fel az addig előszeretettel hordott harisnyákat. 

A lovas népeknél általános viselet volt

Keleti lovas népként a honfoglaló magyarok is nadrágban jártak, a ruhadarabra használt szavunk is igencsak ősi, a Czuczor-Fogarasi-féle A magyar nyelv szótára szerint

„... a magyar nád röviden nad és nadrág gyöke között először hangazonságot lelünk, továbbá azt gyanítjuk, hogy a magyar is a nadrág nevü ruhát azon tulajdonságáról nevezte, mely szerént szárának csövei mint a nád, üresek".

A nadrág kényelmesebb változatára a magyar nyelvben szintén saját szavunk van, a gatya lazább, nem testhez álló alsóruhaként szolgált az ókortól, és egészen a paraszti gazdálkodás nagyüzemi felszámolásáig használatban volt. 

Az európai kultúra érdekesen viszonyult a múmiákhoz, erről ide kattintva olvashatsz

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek