Noha a La Pazból a Yungas-völgyekig és az amazóniai síkságig tartó, 64 kilométeres bolíviai Yungas Roadot tartják a világ legveszélyesebb útjának, ez még korántsem jelenti azt, hogy csupán ez volna bolygónk egyetlen rémisztő autósterepe. Telis-tele a világ olyan hajmeresztő utakkal, amelyeket legtöbbször még a sokat látott autósoknak sem ajánlanak.
Atlanterhavsveien: gyönyörű, de félelmetes
Ki sem kell mozdulnunk Európából ahhoz, hogy a világ egyik legkülönlegesebb útjára tévedjünk. A Norvégiában található Atlanti út – vagy ahogy a hazájában nevezik, az Atlanterhavsveien – több szempontból is lélegzetelállító: egyrészt azért, mert gyönyörű, másrészt azért, mert meglehetősen ijesztő élmény egy olyan helyen autózni, ahol szélsőségesebb időjárási körülmények közepette az út több szakaszán is átcsapnak a hullámok. A Romsdal-félszigetet az Averøya nevű szigettel összekötő, sziklaképződményeken és szigeteken át vezető, mindössze 6,5 méter széles út ugyanis 8,3 kilométer hosszan fut a Norvég-tengeren.
Fairy Meadows Road, ahol még korlát sincs
Szó szerint az életével játszik az, aki úti céljául a pakisztáni Giglit-Baltistan régióban található Fairy Meadows Roadot választja.
Ezen az elképesztően veszélyes pályán, amely ugyan csak kicsivel több mint 16 kilométer hosszú, órákig tart átkelni, már ha egyáltalán átér rajta az ember.
A meglehetősen bizonytalan, a Himalája magasságain átvezető, szűk kanyarokkal kombinált, rögös, sziklás, aszfalt nélküli út mentén egyetlen védőkorlát sincs, így csupán az isteni gondviselésnek köszönheti az életét az, aki átkel rajta.
Zoji La hágó: még nyáron is veszélyes
A Kasmir tartományban található, Srinagar és Leh városokat az indiai autópályával összekötő, indiai Zoji La hágó már ránézésre is elég ijesztő, közlekedni rajta meg aztán egyenesen hajmeresztő élmény.
A Himalája nyugati részén, 443 kilométer hosszan kanyargó, 3528 méter magasan futó, keskeny út szinte egész télen használhatatlan, de még rossz idő sem kell ahhoz, hogy veszélyes legyen.
Nem véletlenül van tele a terep felborult buszokkal és összetört autókkal, ráadásul a haladást még a csoportokban odasereglő állatok is megnehezítik. No meg az, hogy még a legmélyebb szakadékok mentén sincs korlát, és az út minősége is hagy bőven kívánnivalót maga után.
A fagyba vezető út
A Jakutszkba vezető szibériai út első ránézésre nem is tűnik olyan vészesnek, pedig korábban már ez is megkapta a világ egyik legveszélyesebbje jelzőt. Nemhiába: az A-360-as jelzésű, Lénaként is ismert, 1235 kilométeres, hegyeket, erdőket és sivatagokat átszelő, többnyire burkolat nélküli autóúton télen – ami, mint tudjuk, Szibériában 7-10 hónapig tart – az igen alacsony hőmérséklet, nyáron pedig a jeges út olvadása után a végtelen sártenger miatt életveszélyes közlekedni.
Az autósoknak azonban nincs sok választása, hiszen ez az egyetlen elérhető útvonal Jakutföld fővárosába.
Az út létezése óta megannyi autót hagytak már hátra a területen, sőt olyan is előfordult, hogy a mentőcsapatra várakozó utazók az elakadt járművüket gyújtották fel, hogy meg ne fagyjanak.
Elég egy kis figyelmetlenség
Szép, gyönyörű, csak éppen merő életveszély az új-zélandi Skippers Canyon Road is, amit még a bányászok faragtak ki kézzel több mint 140 évvel ezelőtt.
A közel 30 kilométer hosszú út annyira veszélyes, hogy a biztosítótársaságok nem kötnek biztosítást sem, ha megtudják, ügyfelük arrafelé tervezi az útját.
Noha valóban pazar onnan a kilátás, a keskeny, kavicsos, kanyargós és meredek emelkedőkön elég egyetlen apró baki az életveszélyhez.
Bayburt D915, a halálút
Bármerre is indulunk autóval nyaralni, alaposan tervezzük meg az útvonalat, nehogy belefussunk olyan utakba, mint amilyen a törökországi Bayburt D915 is. A fekete-tengeri régióban található, Of és Bayburt városokat összekötő, több mint 100 kilométeren át kanyargó, 29 hajtűkanyarból álló utat még a bolíviainál is veszedelmesebbnek tartják, pláne rossz időjárási körülmények között. Ez az út tényleg próbára teszi minden sofőr ügyességét és bátorságát; a lavinák és földcsuszamlások meg a heves havazások csak néhány azok között az akadályok között, amelyekkel szembe kell nézni az eddig is igen sok emberéletet követelő autópályán.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés