1964-ben az akkor még eredeti nevén, David Jonesként bemutatkozó Bowie-val a BBC Tonight című műsorban készített interjút Cliff Michelmore. Ha azt gondoljuk, hogy már akkor is zseniális zenei munkássága miatt hívták be a brit tévébe, nagyobbat nem is tévedhetnénk: az akkor 17 éves zenész mint a Hosszú hajú férfiak elleni kegyetlenségeket megelőző társaság alapítóját invitálták egy kedélyes – bár abban a korban nyilván polgárpukkasztó – beszélgetésre.
Eredeti Bowie
David Bowie-ra sok mindent lehet mondani, de azt biztosan nem, hogy unalmas lett volna, vagy hogy az épp társadalmilag elfogadott utat járta volna. Egészen onnantól fogva, hogy 15 évesen megalapította első zenekarát, a The Konradsot, a 66. szülinapján kiadott The Next Dayig mindig képes volt meglepni az embereket. Ő volt az, aki mindig egy lépéssel mások előtt járt, nem félt a megbélyegzéstől, a negatív kritikáktól – vagy ha mégis, ez nem látszott rajta, amikor például tűzvörös hajú Ziggyként színre lépett.
Megvédte hosszú haját
A BBC felvételén is azért jelent meg, hogy kiálljon azokért, akik mertek másképp viselkedni és gondolkodni, mint ahogy a kor szelleme megkövetelte azt. A Cliff Michelmore által készített interjúban Bowie kifejtette, hogy a Hosszú hajú férfiak elleni kegyetlenkedéseket megelőző társaságot azért alapították, hogy tiltakozzanak: nem akarják tovább elviselni azokat az atrocitásokat, amik őt és a Beatles-tagok mintájára hosszú hajat növesztett férfiakat Anglia utcáin nap mint nap érték.
Azt hiszem, mindannyian meglehetősen toleránsak vagyunk
– mondja Bowie az interjúban, szintén hosszabb hajú cimborái társaságában ülve. „De az elmúlt két évben olyan megjegyzéseket kaptunk, amiket nem tűrhetünk tovább” – utalt a fiatal zenész az olyan beszólásokra, mint a „Drágám, vihetem a kézitáskáját?”, majd kifejti, hogy nekik nem céljuk a provokálás, egyszerűen csak tetszik a hosszú haj, és nem értik, mások miért üldözik őket emiatt.
A BBC-s interjú előzményei
Nem véletlenül hívták meg Bowie-t Michelmore műsorába. Az egész egy korábbi BBC-s szerepléssel kezdődött, amikor a Gadzooks! It All Happeningbe invitálták Davidet és akkori bandáját, a Manish Boysot. A producer azt kérte a zenészektől, hogy szabaduljanak meg hosszú fürtjeiktől még a show előtt. Bowie össze is rúgta a port Barry Langford producerrel, amikor kijelentette:
Nem vágatnám le a hajam még a miniszterelnöknek sem, nemhogy a BBC kedvéért!
A fiúk akkori menedzsere, Les Conn válaszul megszervezte a rajongók tiltakozását hosszú hajat támogató transzparensekkel, és létrehozta a társaságot. Végül a BBC-s eseményen Bowie és zenekara megtarthatta hosszú haját azzal a feltétellel, hogy ha bárki a közönség soraiból reklamál, a zenekar díját jótékonysági célra fordítják. Egyetlen panasz sem érkezett.
Őszintén képviselhette a hosszú hajú társaságot
Igazából egy jól sikerült reklámfogás volt a hosszú hajúakat védő társaság, amivel David Bowie őszintén tudott azonosulni, ahogy az kiderül a London Evening Newsnak adott interjúból is: „A társaság valójában a popzenészek és a hosszú hajat viselő férfiak védelmét szolgálja” – magyarázta David Jones. „Akinek van bátorsága vállig érő hajat hordani, az megjárja a poklok poklát. Itt az ideje, hogy egyesüljünk, és kiálljunk a fürtjeinkért!”
A '60-as évek közepén Bowie minden bizonnyal sok borsot tört a konzervatív gondolkodású emberek orra alá (mondjuk, ez igaz volt 20 évvel később is), pedig csak szédületes energiákkal jelölte ki az utat a következő évtized számára. Bowie eredeti látásmódja és jó értelemben vett különcsége szerencsére soha nem ismert határokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés