A világ egyik legizgalmasabb wc-je Budapesten van: te is használhatod

DSC08698
Olvasási idő kb. 5 perc

Hazánk fővárosa Európa egyik legkedveltebb turisztikai célpontja, azonban a városban a turisták még mindig csak nehézkesen találnak kisebb-nagyobb testi szükségleteik elvégzéséhez megfelelő helyet. Videós túrára hívunk, hogy egy igazán izgalmas látnivalókkal is szolgáló illemhelyet mutassunk!

Akár úgy is kezdődhetett volna a Pop&Roll Art Toilet története, hogy pusztán erre keres az alkotó megoldást, ennél azonban sokkal nagyobb és színesebb fába vágta a fejszéjét a koncepció szülőatyja. 

A nyilvános wc és egy galéria bizarr egyvelegébe egy ezres a belépő. Ez egy múzeumhoz képest meglehetősen bagatell összeg, és alig valamivel több, mint egy átlagos fővárosi mosdóhasználat ára. Ebből finanszírozzák a kiállítás mellett a személyzetet is, ők naponta többször takarítják a helyszínt, így az mindig úgy fest, mintha abban a pillanatban nyitották volna meg. Külön érdekessége a Pop&Roll Art Toiletnek, hogy még egy saját illatot is alkottak a helyszínnek, és zenét is, ami szintén a koncepcióba illik.

Lejjebb görgetve videón, ide kattintva pedig galériánk segítségével is bebarangolhatod a világ legkülönlegesebb nyilvános wc-jét:

A Pop&Roll Art Toilet valóságos időutazás, a 80-as, 90-es évek gyermekeinek fiatalkorába. De nem csak a 30-as korosztály érezheti a helyén magát az illatos-színes illemhelyen, a mai generáció média uralta környezetének is fricskát mutat. Látványos, vicces, elgondolkodtató. És ideális helyszín egy szelfihez. 

A Dívány munkatársát az alkotó, Kiss Miklós vezette körbe, és mesélt a hely létrejöttéről, és saját munkásságáról. Az alábbi videó segítségével te is részese lehetsz a világ talán legizgalmasabb wc-je különleges világának:

A turisták kedvenc budapesti sétányán nyílt meg a legfurcsább mosdó

A magyar fővárosba látogató turisták zöme minden bizonnyal végigsétál az egyik leginkább impozáns sétálóutcán, mely szinte a Duna partján helyezkedik el. Elhelyezkedését tekintve is igazán szerencsés a lokáció, hiszen a legismertebb budapesti műemlékek tőszomszédságában bukkanhatunk arra a helyre, ahol nem pusztán könnyíthetünk magunkon, de ha velejéig elmélyedünk a dizájnban, lehet, hogy sokkal nehezebb lélekkel, a mai mindennapok valóságának súlyával együtt távozunk majd belőle. 

Művészet, zene, múlt és jelen adja a pop art wc esszenciáját

Két év kellett ahhoz, hogy a tervezéstől a kivitelezésig egésszé álljon az, amit ma a Váci utcában sétálva mindannyian ki is próbálhatunk. A nyilvános wc-nek álcázott művészeti galéria a Madame Tussauds viaszmúzeum Dorottya utcában elhelyezkedő épületének kialakítása során maradt funkció nélkül. A múzeum megnyitását követően szerettek volna funkciót találni a pincerendszerben meghúzódó, hatalmas térnek.

Adta magát, hogy a fővárosból amúgy is fájón hiányzó, ám minden turista és helyi polgár számára fontos mellékhelyiség jöjjön itt létre. 

A koncepció látszólag egyszerű, Kiss Miklós dizájner-képzőművész a pop art művészetéhez visszanyúlva, azt saját gyermekkora, a 80-90-es évek képi világával összefésülve hozott létre valami elképesztően színeset-látványosat. 

Kiss Miklós koncepciója korosztálytól függetlenül magával ragad: a nyilvános wc egyben pop art múzeum is
Kiss Miklós koncepciója korosztálytól függetlenül magával ragad: a nyilvános wc egyben pop art múzeum is

Funkcionalitás és forma páratlan egyvelege Budapesten

Nem csak a szó szoros értelmében vett funkciója, megközelíthetősége és használata is a nyilvános wc-khez hasonló. A bejáratnál bankkártyával és készpénzzel is megválthatjuk a belépőjegyet, ami nem sokkal drágább egy sima illemhely használati díjánál, csak sokkal többet kapunk érte. Amikor abban a szerencsében részesültünk, hogy Miklós személyesen tartott tárlatvezetést a Díványnak, már első mondatával megelőlegezte, hogy sokkal többről lesz szó odalenn, mint egy szépen megalkotott illemhelyről.

A bejáratnál hatalmas, különleges műalkotás fogad. 

A festmény a kis fejjel a LIKE szót ábrázolja. Az akrillal készült, préselt műanyagból álló műalkotás egyszerre simul a mai generációk mindennapi kommunikációjába, a hatalmas száj egy emojit nyel el, melyen a like szó látható. A mindennapi lájkokat add meg nekünk ma” – avat be a művész. – „Az ember azzal kezdi, hogy gyorsan szelfizik itt egyet, és már tolja is fel az instájáraaztán szembesül vele, hogy mennyire ironikus is ez!”

Miklós a rá jellemző képek és jelképek köré tervezett egy univerzumot, ami a mindennapi szükségleteinkre reflektál, legyen szó fizikai szükségletekről vagy éppen a környezet adta visszajelzésekről. Biztos, hogy belépve te is ifjú korod kellős közepén találod majd magad. 

A mosdóhasználat régen sem volt egyszerű. Olvass tovább, miért!

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek