Ez az egyszerű módszer védelmet jelenthet az Alzheimer-kór ellen

Bálint Lilla
GettyImages-1158800046
Olvasási idő kb. 3 perc

Az Alzheimer-kór korunk egyik legrettegettebb betegsége. Dél-kaliforniai kutatók nemrégiben viszont meglepő eredményre jutottak a megelőzéssel kapcsolatosan.

Az Alzheimer-kór előfordulási aránya az életkor előrehaladtával exponenciálisan emelkedik, s ezzel együtt növekednek azok a terhek is, amelyek az egészségügyi ellátórendszerre és a beteget ápoló hozzátartozókra nehezednek. Tudósok régóta próbálják megtalálni a betegség lehetséges gyógymódjait, egy tényezőre azonban mindeddig viszonylag kevés figyelmet fordítottak: ez pedig az idegrendszer szimpatikus és paraszimpatikus ágai között megfigyelhető egyensúly-eltolódás.

A kutatók egy 108 résztvevővel lezajlott kísérletben a kísérleti alanyok felét arra kérték, hogy behunyt szemmel egy nyugodt helyre képzeljék magukat, mintha egy mindfulness-meditációt végeznének. A résztvevők másik felének pedig egy számítógép képernyője segítségével kellett légzőgyakorlatokat végeznie: lassan belélegezni, mialatt elszámoltak ötig, majd kilélegezni, ugyanannyi idő alatt. Mindkét csoport öt héten át, naponta kétszer, 20-40 percen keresztül gyakorolt.

Naponta 20 perc lassú légzés segíthet megelőzni az Alzheimer-kórt
Naponta 20 perc lassú légzés segíthet megelőzni az Alzheimer-kórtfizkes / Getty Images Hungary

Az eredmények azt mutatták, hogy azoknak a szervezetében, akik a légzőgyakorlatokat végezték, csökkent a béta-amiloid nevű fehérje szintje, amelyről 1906 óta ismert, hogy az agyban úgynevezett plakkokba tapad össze, és megöli az idegsejteket. (Az Alzheimer-kór kiváltó okát még nem sikerült azonosítani, de a fehérjeplakkok lerakódását a betegség egyik kulcsfontosságú jellemzőjeként azonosították.)

A légzőgyakorlatok alkalmazásával viszont, úgy tűnik, megelőzhető a demencia. A légzőgyakorlatok előnyeit a különböző kultúrák ősidők óta ismerik, korunk stresszes hétköznapjaiban viszont hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla. A hipotézis szerint ilyenkor légzésünk a mélyalváshoz hasonlatos, így szervezetünk és agyunk megszabadulhat a neurotoxikus salakanyagoktól. A légzőgyakorlatok számos egyéb betegség (például magas vérnyomás, szorongás, álmatlanság, krónikus fájdalom) estében is segítenek. A kutatás vezetője, Mara Mather a BBC-nek elmondta: heti 4-5 alkalommal 20 perc lassú légzés már hatékonyan csökkenti a béta-amiloid-szintet fiataloknál és idősebbeknél egyaránt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek