Boccaccio már közel hétszáz éve tudta, hogyan védekezhetünk a járvány ellen; Lewis Carroll Alice Csodaországban című regénye közel sem az a tündérmese, aminek hittük; van, ami még a horror nagyágyúját, Stephen Kinget is halálra rémíti; Edgar Allan Poe házassága több szempontból is megdöbbentette a környezetét; Charles Dickens viszonyára pedig évszázadokig nem derült fény – ezeket a történeteket szerettétek a legjobban ebben az évben.
Boccaccio többet tudott a járványról, mint hinnénk
Giovanni Boccacciónak nem volt semmi köze az epidemiológiához, mégis sejtett valamit. Fő művén, a Dekameronon 1348-ban, vagyis az európai pestisjárvány idején kezdett el dolgozni. A novelláskötet szereplői, tíz karanténba kényszerült fiatal, tíz éjszakán keresztül száz történetet osztanak meg egymással, hogy elüssék az időt, amíg csillapodik a járvány. Már a korabeli orvostudomány is úgy vélte, hogy testi egészségünk megőrzéséhez elengedhetetlen a mentális egészségünk fenntartása, amit akkoriban mi sem támogathatott jobban, mint a történetmesélés, az olvasás és az éneklés, vagyis mindaz, amivel Boccaccio fiataljai szórakoztatták magukat.
Az igazi Alice
Az irodalomtörténészeket régóta foglalkoztatja a kérdés, vajon valóban egy hatéves kislány ihlette-e az Alice Csodaországban főszereplőjét, és ha igen, milyen viszonyban állhatott az íróval? Lewis Carroll szívesen töltötte szabadidejét barátja három kislányával, Lorinával, Edithtel és Alice-szel. A lányok voltak az elsők, akik halhatták Alice történetét, aki egy nyúlüregen át egy különös világba pottyant. Véletlen egybeesés a névválasztás? Az író tényleg meg akarta kérni a kislány kezét? Vajon emiatt szakította meg vele a kapcsolatot a család?
Edgar Allan Poe különös házassága
A misztikus és hátborzongató novelláiról ismert Edgar Allan Poe házassága 21. századi szemmel nem is tűnhetne különösebbnek. Tizenhárom éves unokahúgát vette feleségül, akihez a rokoni és baráti szereteten túl nem kötötte semmilyen romantikus érzület. A frigy mégsem alakulhatott volna jobban. Poe Virginia mellett élte legtermékenyebb írói korszakát, ráadásul felesége nemcsak szemet hunyt hűtlensége felett, még bátorította is.
Mitől fél Stephen King?
Mégis mitől félhet a férfi, aki korának legünnepeltebb horrorírója, akinek a fejéből nap mint nap hátborzongatóbbnál hátborzongatóbb jelenetek pattannak ki? Stephen King egy 1984-es interjúban árulta el, hogy halálosan retteg a tizenhármas számtól. A triszkaidekafóbia nevű jelenség az író mindennapjaira is kihat: többek között egy tizenhárom fokból álló lépcsősor utolsó két fokát egyszerre ugorja át, vagyis tizenkét, nem pedig tizenhárom lépésből jut fel a lépcső tetejére, és különösen fél azoktól az évektől, amelyekben három péntek is 13-ára esik.
Charles Dickens titkos viszonya
Charles Dickens 45 éves családapa volt, amikor beleszeretett a 18 éves Ellen Ternanba. A viszony miatt házassága megromlott, és szárnyra kaptak a pletykák, miszerint egy másik nő miatt hagyta el a feleségét. A köztiszteletnek örvendő, sikeres író imázsának viszont határozottan rosszat tett volna a botrány, ezért fiatal szeretőjét haláláig rejtegette a nyilvánosság elől.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés