Az 1956-os forradalom és szabadságharc heteiben a széles tömegek megszólításának nélkülözhetetlen elemei voltak a különböző röplapok és szöveges plakátok. Ezek a szerény eszköztárral, gyorsan előállítható és könnyen terjeszthető kisnyomtatványok egyaránt eszközt jelentettek a forradalmi ifjúság, a mezőgazdasági és ipari termelést biztosító üzemek és a hatalom kezében is.
A plakátgyűjtemény egyik érdekessége, hogy az nem pusztán az utókor történelemfeltáró kísérleteinek eredményeképpen állt össze: 1956-ban Hankiss Elemér vetette fel a forradalommal kapcsolatos aprónyomtatványok, dokumentumok gyűjtésének, archiválásának szükségességét. A kezdeményezés hatására a korabeli sajtóban felhívást is közzétettek az alábbi szöveggel:
A forradalom dokumentációja készül a Széchényi Könyvtárban címmel, amely többek között azt is leszögezte, hogy „világviszonylatban is egyedülálló lesz ez a gyűjtemény. Nem késői történetírók, hanem a történelmet alakító nemzet önmaga számol be itt azokról a küzdelmekről, melyeket saját maga és az emberiség jövőjéért vívott.”
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
A felhívás hatására nemcsak a könyvtár dolgozói, de mindazon magánemberek, akik fontosnak érezték e dokumentumok megőrzését a jövő számára, megkezdték a forradalom anyagának összegyűjtését. Az így összegyűlt anyag október 23-tól nemcsak az Országos Széchényi Könyvtárban, de a plakattar.oszk.hu oldalon is megtehető és szabadon böngészhető.
Az izgalmas gyűjteményből mi is kiválogattuk kedvenceinket: a képre kattintva galéria nyílik.