A gyönyörű rózsakert felé vezető első lépés a szakszerű ültetés és a jó talaj megtalálása. A rózsák számára a legmegfelelőbb a tápanyagokban gazdag, jó vízgazdálkodású, enyhén savanyú talajtípus, amit ültetés előtt viszonylag mélyen érdemes fellazítanunk. Ha a kis gödör megvan, az alját porhanyósítsd, szórj bele komposztot, majd iszapold be alaposan. És hogy hogyan lesznek a lehető legszebbek a virágaink? Mutatunk néhány tippet a kérdés megválaszolásához!
Így lesz igazán szép a rózsakerted
A cikk szakértője hivatásszerűen foglalkozik rózsák termesztésével és értékesítésével. Gracie Paulson gyerekkori álma volt, hogy barátságos rózsakerttel rendelkezzen, akárcsak a nagyanyja. A hobbikertészkedés túl jól sikerült: mára 10 hektárnyi lélegzetelállító virágoskertje van. Az egész úgy indult, hogy elkezdte a kertjéről készült képeit közzétenni az Instagramon, mire a helyi virágkereskedők felkeresték, Gracie pedig végül értékesíteni kezdte a virágait.
„Az első kertem 200 fajtával indul, számuk mára 500 körüli” – meséli, majd hozzáteszi, hogy kedvencei a neves angol tenyésztő, David Austin fajtái, amelyeknek hagyományos kerti rózsa illata és formája van, de több jellemzőjük eltér azoktól, és a betegségekkel szembeni ellenálló képességük is jobb, mint a hagyományos rózsáké. Mindez arra utal, hogy a szakszerű ültetés előtt érdemes utánajárnunk az egyes fajták tulajdonságainak és igényeinek.
Rózsákat elsősorban napos, szellős helyre telepítsünk: sem az árnyék, sem a tűző nap nem tesz jót nekik, bár néhány fajta árnyékban is szépen fejlődik.
A rózsák bármilyen talajban nőni fognak valamennyire, ám akkor virágzanak a legszebben, ha a talajnak jó a vízelvezetése és rengeteg szerves anyagot kap még. A szakember a halemulzión, a komposzton és a szerves szemcsés műtrágyán kívül esküszik még nitrogénben gazdag lucernapelletre is.
És bár a rózsa képes kezelni az aszályt, akkor a lesz a legszebb, ha egyenletes a nedvesség körülötte. Az ültetést követő első évben figyeljünk a növény öntözésére: inkább ritkábban, áztatóan öntözzünk, a pangó vizet kerüljük.
A rózsák a víz mellett szeretik a nyitott, levegős talajt is, ezért érdemes időről időre fellazítani a földet körülöttük.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
A rózsabokrokat metszenünk is kell: leginkább a gyenge, virágzásra képtelen hajtásokat, vadhajtásokat érdemes levágnunk. A látványos, dús virágzás feltétele tehát a napos, de szellős elhelyezés, a gondos talajápolás, a megfelelő tápanyagellátás és a jó vízellátottság.
Több fajta van, ami nem szereti a telet, ezért az erősebb fagyok előtt jó, ha gondoskodsz a rózsa takarásáról. A tél kezdetén töltsd fel 15-20 centi magasan magasan a rózsa tövét földdel, és akár fenyőágakkal is takargasd be a növényt.