A Big Apple története jó darabig rejtély volt, de Barry Popik történész és Gerald Cohen munkája nyomán hitelesen kirajzolódik. Korábban számos hamis elmélet létezett, beleértve egy olyan feltételezést is, miszerint a kifejezés egy Eve nevű nőtől származik, aki bordélyt vezetett a városban.
Ezért Nagy Alma
A Mental Floss a következő feltételezésekről számol be a névvel kapcsolatban: néhányan azt gondolják, hogy helyi almaárusoktól származik a név, akik a nagy gazdasági világválság idején ragasztották rá a városra. Mások szerint a kifejezés egy 19. századi ismert madámtól, Eve-től származik, aki a neki dolgozó lányokat hívta így. Egy következő teória úgy véli: az egész onnan indult, hogy a ’40-es években létezett egy népszerű éjszakai klub, ami a Big Apple nevet viselte. Ez több filmforgatásnak is helyszíne volt, innen ragadt a városra is a név.
A legvalószínűbb történet szerint azonban a New York Morning sportújságírója, John J. Fitzgerald a város második keresztapja, aki a lóversenyekről írt cikkeivel vált népszerűvé. Ő indított egy Around the Big Apple (A Nagy Alma körül) nevű új rovatot a lapban, amiben először utalt Nagy Almaként a városra. Fitzgerald később elmondta, hogy a fogathajtóktól és a zsokéktól hallotta először a Nagy Alma kifejezést, amellyel a versenyeken megnyerhető díjakra utaltak, ekkor tetszett meg neki is a név.