Amióta nem fogyasztjuk el azonnal az ételeinket, azóta igyekszünk megoldást találni arra, hogy valamiképpen hidegen, vagyis a lehető legtovább frissen tartsuk őket. A jéggel történő hűtés egészen a 19. századig volt kifejezetten népszerű. Az első sikeres mesterséges hűtési eljárás kiokoskodása a skóciai születésű William Cullen nevéhez fűződik, őt követte az első gőzzel működő hűtőgép terveit feltaláló Oliver Evans amerikai mérnök, 1805-ben.
Az első igazi, akkor még gőzzel működő hűtőszekrényt a tengerentúlon született John Gorrie építette meg a 19. század közepén. Ezt követően többféle technikával kísérleteztek, mire eljutottak a mai, kompresszoros megoldáshoz.
Néha nem hűt eléggé, máskor csöpög, jegesedik, deres, zakatol, vagy épp túlságosan hideg. Ezerféle baja lehet a hűtőnknek, amik között a furcsa hangok talán a leggyakoribbak.
De miért kattog a hűtő, valóban bajt jelez?
Talán igen, sokszor egyáltalán nem, ám a pontos okát szerencsésebb, ha egy szakember nyomozza ki. Annyi biztos, hogy másodpercenként 2-3 szabályos kopogás a hűtési szakaszban normális üzemi hangnak tekinthető. Általában a zümmögéssel sincs baj, az ehhez hasonlóak gyakran a kompresszor mechanikai elemei által keltett normál üzemi hangok.
A naponta 2-10 alkalommal hallható reccsenő vagy pattogó hangok sem feltétlenül utalnak problémára: ezek az automata dérmentesítő rendszer működése által keltett, teljesen normális működésre utaló hangok.
A vibrálás és a csörgő hang sem feltétlenül jelez problémát. Létrejöhet akkor is, ha a készülék hátoldalán futó csövek hozzáérnek a falhoz vagy a szekrényhez, vagy épp a tetejét pakoltuk meg túlságosan.
Ám a hűtőszekrények élete sem csak játék és mese: a folyamatos kattogást szoftverprobléma vagy hibás kompresszorindító relé is okozhatja, ami sokszor a készülék újraindításával megszüntethető. Szokatlan zajok jelentkezhetnek akkor is, ha a hűtő nem áll egyenesen, de okozhatja akár az is, ha a kompresszor környékén álló csövek összeérnek, amihez már érdemes szakembert hívnunk.