Így ápold a bőröd nyáron: a kozmetikus tippjei a 30-40-es korosztálynak (is)

Olvasási idő kb. 6 perc

Ha fontos számodra a bőröd egészsége, nem árt tudnod, hogyan is érdemes bánni vele a hőségben, és milyen természetes anyagok segítik az egészségét. Interjúnkból most kiderül.

Kánikula, izzadás, klíma… Nyáron számos olyan környezeti hatásnak van kitéve a bőrünk, aminek az év többi részében nem. De vajon számít-e ez? Igényel-e a bőrünk extra bánásmódot a nyári hónapokban? És ha igen, mire érdemes figyelni, milyen természetes megoldások léteznek a bőrünk kezelésére? Többek között ezekről kérdeztük Klesitz Ágnest, az ötcsillagos sárvári Spirit Hotel kozmetikusát, aki munkájában a természetes hatóanyagokat részesíti előnyben, és a saját fejlesztésű (mySPIRIT skincare) kozmetikumokkal dolgozik, melyek szigorú minősítésű biohatóanyagokkal, illóolajokkal készülnek.

Van egyáltalán értelme téli és nyári bőrápolásról beszélni? Van eltérés abban, hogy a különböző hónapokban hogyan kell bánni a bőrünkkel? 

Igen, abszolút van. A hideg hónapokban inkább olyan termékeket ajánlatos használni, amelyek hidratálnak, valamint tartalmaznak zsírt, lipideket és esszenciális olajokat is. Téli időszakban bőrünket ritkábban szabad csak radírozni. Ezzel szemben nyáron épp a könnyű, vízbázisú ápolószerekre van szükségünk, amelyek lehetőleg fényvédőként is funkcionálnak. A bőrt is sűrűbben kell radírozni, megakadályozva a pórusok eltömődését.

Tehát nyáron másra vágyik a bőrünk. Mire van ilyenkor szüksége?

Meleg időben a bőr jobban zsírosodik, ezért könnyebben megtapadnak rajta a szennyezőanyagok és a por. Ettől a pórusok eltömődhetnek, a bőrön lévő kórokozók pedig gyorsabban elszaporodhatnak, ez pedig egyenes út a pattanások megjelenéséhez. Ezért mindig javasoljuk, hogy a meleg hónapokban rendszeresen tisztítsuk a bőrt dörzshatású szivaccsal, az arcunkra pedig reggel és este is használjunk arctejet, tonikot – ezzel kivédhető a túlzott zsírosodás. 

Helló, nyár!
Helló, nyár!Aleksandra Golubtsova / Getty Images Hungary

A nyári időszakban a másik általános probléma a bőr szárazsága, amelyet egyaránt okozhat a napozás vagy a klíma használata. Erre a hidratálás a megoldás. Fontos, hogy mindenki ismerje a saját bőrtípusát, és annak megfelelő hidratálót válasszon, amely nem kelt zsíros érzetet, és nem tömíti el a pórusokat. Természetesen fontos szót ejteni a napozásról, hiszen nyáron a napsütés a legerősebb hatás, amely a bőrt éri. Már fél órával napozás előtt fel kell készíteni a bőrünket a napsugarakra: a legfontosabb, hogy bőrtípusunknak megfelelő naptejjel kenjük be a testünket. A világos bőrűeknek, gyerekeknek és időseknek 40-es faktorszámnál kezdődik az ideális napvédelem. Víz és izzadás hatására a napvédő krém lemosódik a bőrről, így érdemes gyakran újrakenni magunkat. 

A kiegyensúlyozott táplálkozás és a vitaminok szintén elengedhetetlenek ahhoz, hogy bőrünk nyáron is szép és egészséges maradjon. A bőrnek szüksége van A-, B-, C-, D3- és E-vitaminra. Étrendünkben ezért legyen jelen minél több zöldség és gyümölcs. 

Ez nyilván minden korosztályra igaz. De van különbség abban, hogy milyen életkorban milyen bőrkezelés ajánlott nyáron? Mit használjon valaki a 20-as, 30-as, 40-es, 50-es éveiben?

Vannak olyan általános bőrápolási szabályok, amelyek ugyanúgy érvényesek a 20-as, a 30-as vagy az idősebb korosztályok esetén. Nyáron ilyen például a külső és belső hidratálás. A bőr meghálálja, ha naponta megiszunk legalább három liter szénsavmentes vizet. Az erős napsugárzás ellen is mindenkinek védekeznie kell. A dohányzás, a gyakori alkoholfogyasztás és a helytelen táplálkozás minden korosztály bőrét károsítja, öregíti. Az alvás ugyanakkor mindenkinél a szép bőr egyik alapfeltétele. 

Természetesen a bőr minősége a korral változik, ezért mindenkinek a saját korához és bőrtípusához illő készítményt kell használnia. Serdülőkorban zsírosabb a bőr, a fokozott faggyútermelés, főleg a nyári melegben gátolja a bőrlégzést, és a szőrtüszők kivezetőnyílása elzáródik. A tizen- és huszonéves korosztálynak még nincs szüksége ránctalanító termékekre. Nekik az egészséges életmódot és jó minőségű, antioxidánsokat tartalmazó készítmények használatát javasoljuk. 

Harmincéves kor körül jelennek meg az első szarkalábak. Ennek a korosztálynak már a nappali és éjszakai krémek mellett szüksége lehet szemránckrémre is, hiszen legkorábban a szem- és a nyakkörnyéki bőr öregszik. Negyven fölött csökken a bőr kollagén- és elasztinrost-tartalma, ilyenkor sokat tudnak segíteni a magas víztartalmú hidratálókrémek, amelyek gátolják az öregedést.

Melyek azok a gyógynövények, alapanyagok, amelyek kifejezetten frissítik a bőrt?

Egy-egy forró napon a bőrünknek jólesik a felfrissülés. Mi különleges bőrfrissítő növényi alapanyagokat használunk, ilyen a tündérrózsa, tamanu, biocherry, aloe vera, rózsa-orvosi ziliz, vagy a baobab-bambusz peeling. A bőr frissítéséhez otthoni használatra is szívesen ajánlunk gyógynövényeket. Alkalmazásukra több mód is van: fürdő, arcgőzölés vagy akár házi arcpakolás. Választhatunk borsmentát, amely nyugtat és hűsít, kakukkfüvet, amely tisztítja a pórusokat, lestyánt, amelynek bőrtisztító hatása van, vagy akár rozmaringot is, amely nyugtatja a bőridegeket és javítja a vérkeringést. Ezeket nyáron mindig szobahőmérsékleten, de legjobb, ha hidegen használjuk.

És ha már a frissítő alapanyagokról van szó, léteznek olyan gyógynövények is, amik fiatalítják a bőrt?

Természetesen erre is léteznek megoldások. Az orbáncfű például univerzális bőrszépítő. A belőle nyert olaj számos gyógyhatással bír. Rendszeres használata enyhíti például a szarkalábakat. Az édeskömény szintén kiváló a ráncok elleni harcban, mert feszesíti a bőrt. Az áfonya jó a petyhüdt bőrre, összehúzza a tág pórusokat, ezáltal kölcsönöz a bőrnek fiatalosabb hatást. 

Bár természetes alapanyagok esetén nem gyakran jut eszünkbe a fény, fontos megemlíteni, hogy van olyan terápia, amely nagy energiájú, pulzáló fényimpulzusokkal kezeli a bőrön keletkező ráncokat, pigmentfoltokat. De a bőr fiatalításakor megemlíthetjük a természetes, algaalapú készítményeket is, amelyeket tisztítás, radírozás, tonizálás után visznek fel az arcbőrre. 

Az tehát kiderült, mit érdemes tenni a bőrünkkel a nyáron, de ha az is érdekel, mit ne tegyél, a következő cikkünk is neked szól

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek