Az eső kopogásának a hangja az ablakon, egy jó könyv, meleg takaró és a konyhából áradó sütőtökillat - ezek a nélkülözhetetlen hozzávalói egy meghitt őszi estének. Kétségtelen, hogy a sütőtök nélkül ez az évszak nem lenne ugyanaz, hiszen annyira szeretjük, hogy ha bonyolult receptekkel való kísérletezésbe is kezdünk, legfeljebb egy krémlevesig jutunk, hiszen nincs is egyszerűbb, mint a minimalizmus jegyében felszeletelni a tököt, betenni a sütőbe és várni a csodát. A világ más tájain azonban izgalmas főételek és desszertek hozzávalója is lehet. A Plated gyűjtésében megmutatjuk azokat, amiket mi is szívesen kipróbálnánk.
Mexikó
A pepitas, vagyis a tökmagok gyakran használt összetevői a mexikói konyhának. Miután lefejtik a fehér héjat a sötétzöld, ropogós magról, megpirítják és megsózzák, majd az ételeket díszítik vele, vagy magában elnassolják. Magát a tököt, a calabazát zöldséges tacók elkészítésénél vetik be, sőt, a buñuelos néven futó csokis fánkgolyók receptjében is szerepelhet.
Olaszország
Olaszul a tök zucca, amivel általában a raviloit töltik meg, természetesen ínycsiklandó olasz sajttal együtt.
Korea
Korea népszerű tökös étele a Hobakjuk, ami tökkel ízesített zabkását, azaz jukot takar. Szívesen tálalják magában a tökben is.
Japán
A szigetország jellemző tökfajtája a kabocha, amit általában olajban sütnek ki, vagy ki korokkét, azaz krokettet készítenek belőle. Használják torták tésztáiban vagy a dashiban, egy bizonyos japán hallevesben is.
India
Indiában a kaddut, vagyis a tököt évszaktól függetlenül előszeretettel fogyasztják, elsősorban a csípős curry, a Kaddi ki Sabzi és a halwa nevű desszert hozzávalója, melyet főként a Diwali és más indiai ünnepek alatt készítenek.
Thaiföld
Thaiföldön a tök a tenger gyümölcseivel, a hússal és más zöldségekkel együtt kerül a currybe. A Sankaya, egy tradicionális thai desszert nélkülözhetetlen összetevője, ami kókuszos töltelékkel készült tökszeleteket takar.