Idei első receptválogatásunkat a diéta jegyében raktuk össze egy nemrég megjelent hiánypótló könyv, a Bezzegh Éva által jegyzett Tizenkét hónap – Saláták egész évre című 360 oldalas “salátaenciklopédiaból”. Tehát ha te is degeszre etted magad az ünnepek alatt és egy kis vitaminbombára vágysz, a hajtás után mutatjuk, hogy milyen finom és egészséges salátákkal hozhatod magad újra formába!
Körte-feketeretek carpaccio mézzel, dióval
Hozzávalók 4 személyre:
6 feketeretek gumó
1 keményebb körte
Kevés citromlé
3 evőkanál szőlőmagolaj
1 evőkanál szezámolaj
1 evőkanál méz
1 marék durvára vágott, pirított dió
1 evőkanál sakura (cseresznyevirág)
Só, frissen őrölt bors
Elkészítés:
A megmosott retket egy mandolinnal hajszálvékonyra szeletelem és egy tálon elrendezem. A szintén megmosott körtét félbevágom, kicsumázom, a retekhez hasonló vékonyságúra szeletelem, összeforgatom a citromlével, hogy ne barnuljon be, majd a tálon elosztom. Ezután locsolkodom az olajokkal, mézet csorgatok a kompozícióra, sózok, borsozok, végül az aprított dióval és sakurával teszem teljessé a tálat.
Áfonyás quinoa-kelsaláta pirított zabpehellyel, mandulával
Hozzávalók 4 személyre:
5 dkg quinoa
10 dkg áfonya
3 marék tépkedett fodros kel
½ lime leve
2 evőkanál szőlőmagolaj
2 evőkanál juharszirup
5 levél fodros kel
2 evőkanál zabpehely
5 dkg pirított, durvára darabolt mandula
Himalája só, frissen őrölt bors
Elkészítés:
A quinoát kétszeres mennyiségű vízben megfőzöm, hagyom kihűlni, majd egy tálba teszem a megmosott, lecsöpögtetett és összetépkedett kellel valamint az áfonyával. A lime levéből, az olajból és a juharszirupból pici sóval, borssal öntetet készítek és összeforgatom a tál tartalmával. Végül egy száraz serpenyőben megpirítom a zabpelyhet és a mandulát, amivel megszórom a salátát. Napindítónak remek egy frissen facsart gyümölcslé vagy egy zöldfűszeres, jeges limonádé kíséretében, de akár ebédre, vacsorára vagy akár desszertként is fogyasztható.
Polipsaláta (nyárra paradicsommal, télre krumplival)
Hozzávalók 4-6 személyre:
1 polip (kb. 1 kg)
½ üveg száraz vörösbor
4-4 babérlevél, szegfűbors, szemes bors
1+3 fej lila hagyma
1 kg paradicsom (ha télen készítjük, váltsuk ki krumplival)
1/2-1/2 csomag friss oregánó, majoránna és petrezselyem
5 gerezd fokhagyma felszeletelve
1 citrom leve és héja
1 evőkanál fehérborecet
1 dl olívaolaj
1 evőkanál kapribogyó + a leve
50g olívabogyó
Himalája só, frissen őrölt bors
Elkészítés:
Ennek a salátának a legmunkásabb és legidőigényesebb része természetesen a polip elkészítése, onnan már rohamléptekben halad a recept a végkifejletekig. A polipot megtisztítom (eltávolítom a csőrét, kivágom a szemeit, fejet belül kitisztítom, kimosom a homokot a tapadókorongokból – videó itt és itt), és felteszem egy órára főni a borral, a babérral, a szegfűborssal, a borssal valamint a négybe vágott, hámozatlan lila hagymával annyi hideg vízben, amennyi ellepi.
Tapasztalatok szerint lágyabb lesz a polip húsa, ha a bor parafadugóját is a főzőlébe tesszük. Amikor a polip megpuhult, csápjaira vágom. Ezen a ponton már tudom használni a salátában, de lehet a hatást fokozni azzal, hogy egy felforrósított vasserpenyőben vagy faszénen meggrillezem.
Miután a polip kapott egy kis kérget és füstös ízt, falatnyi darabokra vágom és a felkockázott paradicsommal, lila hagymával, a szeletelt fokhagymával illetve a felaprított zöldfűszerekkel együtt egy keverőtálba teszem. A citrom levét és reszelt héját, a borecetet, az olajat, a kapri levét és a sót felhasználva öntetet készítek, amivel összeforgatom a salátát. Felkarikázott vagy akár egész olíva-és kapribogyóval hintem meg, végül alaposan megborsozom. Ízlés szerint chilipaprikával hangolom csípősre.
Aki szeretné, főtt burgonyával is elkészítheti ennek a salátának a téli verzióját paradicsom helyett. Zöldfűszerként ez esetben érdemes inkább csak petrezselymet használni. Akárhogy is, a salátát érdemes mindkét verzióban pár órán át hűtőben, lefedve érlelni, hogy igazán összefonódjanak az ízek.