Szinte nem telik úgy el egy hét, hogy ne jelenne meg valami forradalmi új bizonyíték, tény, válasz, állítás az olajokkal/zsiradékokkal kapcsolatban. Akár növényi vagy állati eredetű, akár megesszük, akár magunkra kenjük, megannyi hit és tévhit kering a hatásukról.
Ha ráguglizunk, rengeteg információt kapunk, de ember legyen a talpán, aki a sokszor ellentétes értekezéseken ki tud igazodni: melyiknek higgyek, melyik igaz?
Ezért úgy döntöttünk, néhány hetente veszünk egy olajfajtát, majd Szűcs Zsuzsanna dietetikus és táplálkozástudományi szakember segítségével körbejárjuk a témát, és megtanuljuk, melyik olaj mire is jó igazából. Nézzük a negyediket, a napraforgó olajat!
Ha arra is kíváncsi, mit kell tudni a kókuszolajról, az olívaolajról és a tökmagolajról itt megtalálja!
Az étolajokat különböző, nagy olajtartalmú növények magjából készítik. Az olajtermelés szempontjából legjelentősebb növények a napraforgó, olajrepce, szója, tök és a ricinus, a trópusi, szubtrópusi területeken az olajfa, olajpálma és a földimogyoró.
Az olaj kivonását a magvak préselésével, sajtolásával végzik, a fennmaradó mennyiséget kémiai úton vonják ki a növényből. A jó minőségű növényi olaj szobahőmérsékleten tiszta, átlátszó, nem zavaros, íze a növényre jellemző, illata gyakorlatilag nincs.
A napraforgóolaj
A napraforgóolaj a napraforgó magas olajtartalmú magjából sajtolással nyert étolaj. A hidegen sajtolt napraforgóolajnak jelentős kedvező élettani hatásai vannak. A napraforgóolaj aranyló sárga színű. Hazánkban az egyik legszélesebb körben használt, hagyományos zsiradékfajta. Hidegen sajtolt és finomított formában is létezik - a boltokban jellemzően ez utóbbival találkozunk.
Egészségügyi hatásai
Használata a főzésben
Tárolása
Bontatlanul, hűvös, száraz, napfénytől védett helyen 16 hónapig tárolható. A szavatosság pontos megőrzésének dátuma az üvegen megtalálható. A felbontást követően javasolt 3-4 hónapon belül felhasználni.
Tippek, tanácsok
- A jó minőség és a kellemes íz megőrzése érdekében az olajokat tartsuk hűvös, fénytől védett helyen, különösen felbontás után, mert fény és oxigén hatására könnyebben avasodnak, E-vitamin tartalmuk is csökken.
- Sütésnél vigyázzunk hogy az olajat ne hevítsük túl (ne füstöljön), emellett a sütés időtartamát is vegyük a lehető legrövidebbre. Ha szeretnénk a megmaradt olajat újból felhasználni, szűrjük át szűrőpapíron, és legfeljebb két-három alkalommal használjuk ismét.
Akár magára is kenheti, sőt, festékoldó helyett is beválhat!
A napraforgóolajjal természetes és egészséges módon tartható fenn a bőr, köszönhetően a nyugtató és hidratáló tulajdonságainak. Mivel gazdag tápanyagokban és antioxidánsokban, széles körben használják gyógyászati és szépségipari célokra.
A napraforgóolajjal hatékonyan kezelhető a pattanás, az ekcéma, a gyulladás, az általános bőrpirosság és –irritáció. Hidratáló tulajdonságainak köszönhetően, a napraforgóolaj segít abban, hogy a bőr megőrizze hidratáltságát.
Kevesen tudják, de szuper arra is, ha kezünkről - vagy a gyerekről - kell vízzel nem lemosható festéket eltávolítani, festékoldó/hígító helyett elsőként érdemes ezzel megpróbálkozni - meglepően sok mindent leszed.