Hányszor fordult már elő önnel is, hogy lefagyasztott valamilyen ételt, majd mikor el akarta fogyasztani, azt látta, hogy az egészet vastag, hószerű jegesedés borítja? Pedig ez nem feltétlen a hűtő hibája, és nem is egy napközbeni kisebb áramszünet okozta, sőt, még csak nem is az a gond, hogy melegen tette be a fagyasztóba. Sajnálatos módon, ez egy teljesen hétköznapi jelenség.
Mivel védekezni nem nagyon tud ellene, ezért csak annyit tehet, hogy megérti miért történik mindez. Ebben segít a SciShow kisvideója, akik elmondják, mi is áll pontosan az egyébként teljesen hétköznapi jelenség hátterében.
A megoldás egyszerűen annyi, hogy amennyiben túl sokáig hagy ételeket a mélyhűtőben, azok kiszáradnak. Egy idő után a vízmolekulák szublimálnak a hűtője száraz levegőjében, ami egészen pontosan azt jelenti, hogy a fagyasztott kukorica, jégkrém, vagy maradék töltött káposztából távozó nedvesség vízgőzzé alakul, és úgy is fagy meg újra például a csomagoláson, vagy éppen a fagyasztó falán.
Ezen a dupla csomagolás vagy a légmentes valamennyit segít, ezekkel a technikákkal késleltethető a folyamat.
A jó hír az, hogy bár nem éppen gusztusos az ilyen étel, technikailag nem romlott, vagyis még megeheti, igaz felmelegítve már nem valószínű, hogy olyan lesz, mint frissen.