Sütiiskola: piskótatekercs, lépésről-lépésre

Igazi alaprecept a piskótatekercs lekvárral töltve: gyorsan elkészül, és nagyon jól variálható. Mégis sokan vannak, akik ódzkodnak tőle: nem sikerül a piskóta, túl lapos lesz, összeesik, nem lehet szépen feltekerni, összetörik-szakad feltekerésnél. Most lépésről lépésre megmutatjuk, hogy akár a konyhában még az alapoknál tartók is bátran belevághassanak.

Piskóta8
Ötvös Zsuzsanna

A galériában a fölyamat összes lépését fotókkal dokumentáltuk, ha a leírás alapján esetleg nem lenne világos, nézze meg, hogy kell csinálni.

Hozzávalók:

4 tojás
80 g cukor (én nádcukrot használtam)
80 g liszt

egy kisebb üveg tetszőleges lekvár (eperlekvár a képeken)

 

1. A tojásokat kettéválasztjuk.

2. A tojássárgákhoz adjuk a cukor egyharmadát, és kézi habverő segítségével habosra keverjük. Akkor jó, amikor már világossárgásra, krémszínűre világosodik, és sűrű-habos lesz.

3. A fehérjéket elektromos vagy kézi habverővel elkezdjük felverni, de nem teljesen verjük fel. Amikor már sűrű, de még ki lehetne önteni a tálból, hozzáadjuk a maradék (kétharmad rész) cukrot, és teljesen kemény habbá verjük. Ekkor már csúszik ki a fejjel lefelé fordított tálból sem.

4. Most a kétféle tojásos részt fogjuk elegyíteni úgy, hogy ne törjön össze a fehérjehab. Egy-két spatulányi fehérjehabot a habosra kevert sárgákhoz adunk, és ezzel fellazítjuk. Ezután hozzáadjuk a maradék fehérjehabot is, de ekkor már óvatos mozdulatokkal forgatjuk össze a sárgákat a habbal.

5. A lisztet átszitáljuk, majd óvatosan beleforgatjuk a tojásos részbe. Sütőporra nincs szükség, hiszen a tojáshabtól fog megemelkedni a piskóta.

6. A tésztát sütőpapírral bélelt gáztepsiben egyenletesen elterítjük. Ha magasabb, vastagabb piskótát szeretnénk, kenjük kb. 1 cm vastagságúra. Ha jobban kedveljük a kevésbé vastag piskótaréteget a tekercsben, akkor kb. fél cm vastagon terítsük el. Mi most az utóbbi módon jártunk el, így több réteg lekváros töltelék kerülhet a tekercsbe, hiszen nagyobb és vékonyabb lesz a piskótánk. Igyekezzünk egyenletes vastagságúra kikenni a piskótatésztát. Ha mégis vékonyabb lesz a széleken, és ott jobban megsül vagy kiszárad, akkor sem szabad megijedni: vagy körbevághatjuk a kisült piskótát, vagy egyszerűen levágjuk a két szélső szeletet tálalás előtt - biztosan lesz jelentkező a selejtes szeletekre is!

7. 180°C-ra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt (a vastagságától függően) világosbarnára sütjük.

8 . Amikor kisült a piskóta, rögtön lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd tiszta konyharuhára vagy sütőpapírra helyezzük, és rögtön feltekerjük. Így hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni. Ez a titka annak, hogy ne törjön-szakadjon a piskóta, amikor már töltve feltekerjük.

 9 . A kihűlt piskótát óvatosan kitekerjük, megkenjük a lekvárral, majd feltekerjük. A tetejét porcukorral szórjuk meg.

Variációk

Az alap piskótát sokféleképpen ízesíthetjük-variálhatjuk. Keverhetünk a piskótatésztához különféle ízesítőket: vaníliát, egy kevés egész vagy darált mákot, kezeletlen citrom vagy narancs lereszelt héját, vagy akár matcha porral is ki lehet próbálni. A lisztből 10-20 grammnyit kakaóporra is lehet cserélni, így csokis piskótát készíthetünk.

A töltelékkel is tudunk variálni: lekvár helyett mehet bele például házi vanília- vagy csokipuding, citromkrém, de trüffelkrémmel töltve menő fatörzstortát is készíthetünk belőle.

 

Hozzászólna? Facebook-oldalunkon megteheti!

Kövessen minket a Facebookon is!

 
Oszd meg másokkal is!
Mustra