Szinte mindenkivel előfordul, hogy időnként túlórázni kell a munkahelyén. Ezt a plusz munkát azonban nem kérheti ingyen a munkáltató, a magyar törvények ugyanis szabályozzák ezeket – írja a HR Portál.
Ennyit kell fizetnie a munkáltatónak a túlóráért
Itthon négy különböző túlóratípust, rendkívüli munkaidőt különböztethetünk meg:
- munkaidő-beosztástól eltérő munkaidő,
- a munkaidőkereten felüli munkavégzés,
- az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő,
- az ügyelet időtartama.
A túlórapótléknak a jogszabályok szerint Magyarországon 50 százaléknak kell lennie a napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben, vagy a munkaidőkereten felül, vagy az elszámolási időszakon felül végzett munka esetén. Ha pedig heti pihenőnapodra rendelnek el túlmunkát, akkor már 100 százalék pótlék jár neked, vagy 50 százalék, ha a munkáltató másik pihenőnapot biztosít a számodra.
Van más megoldás is, a pluszpénz helyett kaphatsz szabadidőt is, ennek mértéke nem lehet kevesebb az elvégzett munka tartamánál. Az ilyen szabadidő esetén a munkavállaló az alapbér arányos részére jogosult. A munkavállalókra egyébként jellemző a szakportál szerint, hogy inkább a pénzt részesítik előnyben a pihenés helyett.
Mennyi maximális túlórát végezhet valaki?
Az előírások eléggé szigorúak, naponta nem dolgozhat a munkavállaló 12 óránál többet, hetente pedig összesen 48 órát, beleértve az összes túlórát. Kötelező betartani ezenfelül a legalább 8 órás napi pihenőidőt és heti 2 pihenőnapot. Jelenleg az éves túlórakeret 250 óra, de bizonyos esetekben 300 órára bővíthető.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés