A magyarok közel felének, 43 százalékának csak filmekből, hallomásból vagy ismerősöktől van némi fogalma arról, hogy milyen jogok illetik meg rendőri intézkedés esetén. Ismereteik hiányos voltáról tudomásuk is van: a Ragány Ügyvédi Iroda megbízásából készített felmérés során azt mondták, nem biztosak benne, hogy helytálló a tudásuk. Az 1136 fő megkérdezésével zajló kutatás során
mindössze 24 százalék nyilatkozott úgy, hogy letartóztatás, házkutatás vagy beidézés esetén teljesen tisztában lenne a jogaival.
Fontos tudni, mire van jogod, ha letartóztat a rendőr
Márpedig jogaink ismerete nagyon fontos, hiszen csak megfelelő tájékozottság esetén tudhatjuk például azt, hogy mikor mondhatunk nemet a rendőrnek. „Ha bármilyen okból őrizetbe vesznek vagy akárcsak előállítanak valakit a hatóságok, fontos, hogy az érintett tisztában legyen azzal, hogy joga van megtagadni a vallomástételt, és kérheti, hogy ügyvédet biztosítsanak számára” – hangsúlyozta Ragány Zoltán ügyvéd.
A jogok ismerete egyébként nagy szórást mutat iskolai végzettség és életkor szerint. Saját tudásukkal kapcsolatban a 8 osztályt végzettek (36 százalék) és a tinédzserek (16-19 év, 29 százalék) a legmagabiztosabbak, a másik végletet pedig a diplomások (19 százalék) és a 40-59 év közöttiek (20-24 százalék) képezik.
Az ügyvédhez való hozzáférés – amely kritikus fontosságú ilyen esetekben – is nagyon különböző a társadalom egyes csoportjainál. A többségnek (69 százalék) nincs elérhetősége jogi képviselőhöz, ráadásul a kiszolgáltatottabbakra: a községekben élőkre (75 százalék) és a csak általános iskolát végzettekre (76 százalék) ez még inkább igaz. A válaszadók töredékének van csak saját ügyvédje (9 százalék) vagy ismer olyan szakértőt, akit felhívhatna szükség esetén (23 százalék).
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés