Amint arról beszámoltunk, a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adot ki a napokban, mely szerint a mostani 60 ezer forintról a mindenkori nettó minimálbér hatvan százalékára módosulna az inkasszózás által nem érintett összeg. Kiszámoltuk, mennyit vonhatnak le végrehajtásként az átlagnyugdíj összegéből.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye értelmében ugyanis a változtatást nemcsak a munkabérből, hanem a nyugdíjakból és más járandóságokból történő letiltások esetében is alkalmazná a kormány.
A végrehajtási szabályok módosítása a nyugdíjakat is érinti
Jelenleg meglehetősen kevés pénze marad annak, aki alacsony összegű bér mellett válik a végrehajtás alanyává. A végrehajtás által mentesített összeg ugyanis most 60 ezer forint, az új szabályozási tervezet szerint azonban hamarosan ez a mindenkori nettó minimálbér 60 százalékára emelkedik. Kiszámoltuk, mit jelent ez a most ismert számok értelmében, és miként alakul a jövő évet tekintve.
A jelenlegi minimálbér összegével számolva a végrehajtásban a bér
106 450 forint feletti része volna csak érintett.
A minimálbér emelkedésének mértékéről és üteméről épp a napokban adott ki közleményt az NGM. Eszerint 2025-ben az idei évhez képest 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedik majd. Ha a jövő évi minimálbér nettó összegét tekintve nézzük a számokat, a tervezet értelmében jövőre már csak a 118902 forint feletti összegből lehetne inkasszót vonni a bérekből és járadékokból, így a nyugdíj összegéből is. Ez közel a duplája a végrehajtást követően védett, jelenleg érvényben lévő összegnek.
Ennyit vonhatnak le az átlagnyugdíjból jövőre
Az idei év elején 230 940 forint volt az öregségi nyugdíj átlagos mértéke. A jövőre tervezett 3,2 százalékos emeléssel az országos átlagnyugdíj 7400 forinttal emelkedik majd. A 2025-ös, 238340 forintos átlagnyugdíjból tehát egy inkasszó esetén legfeljebb 119438 forintot vonhatnának le havonta, amennyiben végrehajtásra volna szükség.
A végrehajtás során a tartozást jogi úton próbálják az adóstól behajtani. A végrehajtási eljárás a végrehajtást kérő kérelmére induló bírósági eljárás, amely a feltételek fennállása esetén közvetlenül bakszámláról, vagy fizetési meghagyással, postai úton hajtja be a meghatározott összeget. Abban az esetben, ha ismert az érintett számlaszáma, munkáltatója, vagy a jövedelem kifizetője, átutalási, vagy letiltási végzés is kérhető az eljárás során.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés