Döntött az EU: a magyar érdekek nyertek

GERBEAUD Kétszemélyes reggeli

Új rendszer indul az uniós élelmiszerek jelzésével kapcsolatban, a magyar érdekeknek megfelelően döntött az Európa Tanács és az Európai Parlament.

A két szervezet ideiglenes megállapodásra jutott, ezentúl máshogy kell címkézni egyes élelmiszereket, melyek közül a méz az, ami a magyar mezőgazdaságot igazán érinti. 

A két uniós szervezet ideiglenes határozatában január 31-én kimondta, a méz címkéjén jól láthatóan fel kell tüntetni a származási országot. A közös álláspont szerint egy EU-s nyomon követési rendszerre és egyértelműbb címkézésre van szükség a mézre vonatkozóan, de a gyümölcslevek és lekvárok cukortartalmát illetően is változás jön. 

Helyzeti előnybe kerülhet a magyar méz
Helyzeti előnybe kerülhet a magyar méznitrub / Getty Images Hungary

Húszéves szabály változott

Az Európai Bizottság még 2023. tavaszán javasolta az egyes reggelire fogyasztott termékekre vonatkozó irányelvek uniós forgalmazási előírásainak felülvizsgálatát. A jelenlegi szabályozás ugyanis meglehetően elavult volt, mintegy 20 évvel korábbi szabványokon alapult.  

"A felülvizsgálat célja, hogy segítse a fogyasztókat tájékozottabban, és ezáltal egészségesebb döntéseket hozni vásárlás során olyan agrár-élelmiszeripari termékekkel kapcsolatban, mint a méz, a gyümölcslé vagy a lekvár - tájékoztat az Európai Parlament honlapja az üggyel kapcsolatban. 

A magyaroknak a méz volt fontos

A reggeliző termékek, a lekvárok, gyümölcslevek, illetve a méz címkézési szabályai közül egyértelműen a legutóbbi volt az, amiben a magyarok érdekeltek voltak, az ország ugyanis nagy vesztese volt a korábbi, nem szabályozott címkézési rendnek. A minőségi, magyar termékek nagy hátrányban voltak ugyanis a sok esetben cukorral dúsított, kétes eredetű termékek mellett. 

A jelenleg elfogadott szabálymódosítások szerint a mézkeveréknél eddig használt jelölés megszűnik. Korábban ugyanis sok problémát okoztak az uniós tagországokon kívülről érkező termékek kétes eredetüket és tartalmukat illetően. Számtalan esetben merült fel, hogy a mézet cukorral dúsítva teszik olcsóbbá, s mivel csupán annyit kellett jelölni az üvegeken, hogy az unión kívülről származnak, nem voltak visszakövethetőek az efféle visszaélések. Ez a magyar méhészeket különösen rosszul érintette, ugyanis hiába a kiváló minőség, az árversenyben rendre alul maradtak. 

Jó hír a magyar méhészeknek, hogy változik a szabály
Jó hír a magyar méhészeknek, hogy változik a szabályBajkor József / MTI Nemzeti Fotótár

Most már kötelező lesz a méz nevével egy helyen feltüntetni  azt az országot, ahonnan a méz származik. Az Európai Bizottság egyedi azonosító kódot vagy ahhoz hasonló technikát alkalmazna a méz származási helyének visszakövetésére a boltoktól egészen a méhészig. Megállapodtak abban is, hogy létre kell hozni egy szakértői platformot az unión belül, melynek célja az ellenőrzés és a mézhamisítások felderítése, a külföldről importált mézek esetére pedig egy nyomon követési rendszert, mely lehetővé teszi a méz visszakövetését egészen a begyűjtő termelőig vagy importőrig.

A lekvárok esetében a megváltozott szabály szerint legalább 450 gramm gyümölcsöt kell felhasználni 1 kiló lekvár előállításához. Az alacsony cukortartalmú termékek iránti növekvő kereslet kielégítése érdekében  a korábban is általános  csökkentett cukortartalmú jelölés csak akkor lesz használható, hogyha a korábbi cukormennyiség 30 százalékát kivonják belőle. A szabályozás 20 nappal az elfogadása után, azaz február végén lép majd életbe. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek