Ártalmatlan bogárnak tűnik, de minden magyar kertész rémálma ez a kártevő

Szénási Pál
GettyImages-1791343869
Olvasási idő kb. 2 perc

Amilyen kicsi, olyan nagy károkat tud csinálni: nem válogat a növények között.

A selymes lombormányos a gazdanövény levelére vagy kérge alá rakja le petéit, a kikelt lárvák a talajba fúródnak, és a növény gyökereit pusztítják, írja a HellóVidék.

A selymes lombormányos „személyleírása”

Fekete testét zöld pikkelyek borítják, a kifejlett rovar 5-6 milliméteresre nő meg. Lárvája a telet a földben tölti, tavasszal pedig bebábozódik.

Szappanos oldattal védekezhetünk a kerti kártevő ellen
Szappanos oldattal védekezhetünk a kerti kártevő ellenTatiana Maksimova / Getty Images Hungary

A gazdák áprilistól augusztusig találkozhatnak vele, étrendje sajnos nagyon változatos, a mindenevő bogarak alrendjébe tartozik, és valóban nem válogat a növények között: eredetileg fák lombjával táplálkozott, főként a tölgyeket pusztította, később viszont a gyümölcsre is rákapott, így gyümölcsösök nagy ellenségévé vált, leginkább az almát és körtét kedveli. Ráadásul mind a lárva, mind pedig a kifejlett bogár kártevő. A kártékony bogárnak népes családja van, és Európa-szerte találkozhatunk egyedeivel.

Így védekezhetsz a kártevő ellen a kertben

Szappanos oldat

1:100 arányban keverjünk össze vizet folyékony szappannal. Az oldatot öntsük permetezőpalackba, és fújjuk a növényekre. Ez a módszer hatékony a levéltetvek és más kerti kártevők elpusztításában. A szappanos folyadék megakadályozza a kártevőket a táplálkozásban és a lélegzésben is.

Fokhagymás és erős paprikás oldat

Tegyünk zúzott fokhagymagerezdet és csilipaprikát a fentiek alapján elkészített szappanos oldatba, hagyjuk ázni egy napig, majd szűrjük le az oldatot, hogy a fokhagyma és a csilipaprika részecskéi ne tömítsék el a szórófejet. A csili ereje és a fokhagyma szaga elriasztja a kártevőket. A szer tartós használata mellett sokáig távol tarthatja a selymes lombormányost is. Ez utóbbi módszerrel azonban érdemes vigyázni, mert az erős paprika hőt fejleszt, ami károsíthatja a növényzetet, ezért csak indokolt esetben használjuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek