A magyar búzatermés igen gyenge lett, emiatt a kis mennyiségben elérhető, jó minőségű gabonáért komoly a verseny, ez pedig felhajtja a liszt árát, derült ki az RTL Híradójából.
A csatornának egy családi gazdálkodó úgy nyilatkozott, nagy várakozásokkal néztek az aratás elébe, de keserűen csalódniuk kellett: a learatott búza nem kevesebb, mint 90 százaléka takarmány minőségű lett.
Ez szélsőségesen rossz arány, de a Gabonaszövetség szerint országszerte is a learatott búza 70 százaléka takarmány minőségű, azaz mindössze 30 százalékot lehet malmokban, étkezési célra felhasználni.
A takarmánybúzáért kevesebbet kapnak a gazdák, akik költségei nagyot nőttek az elmúlt években.
„Az elmúlt 3-4 évben azt tapasztaltuk, hogy csaknem megduplázódott a termelés költsége, ezért nagy valószínűséggel a termelők jelentős része vagy negatív eredménnyel zár, vagy nulla közeli eredményt tud csak elérni” – árulta el a csatornának Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) tanácsosa.
A pékek aggódnak a kenyér ára miatt
Másfél millió tonnányi jó minőségű étkezési búzáért zajlik a verseny, ami a Gabonaszövetség szerint akár már augusztus közepén elkezdheti felhajtani a liszt árát. Az a kérdés csak, hogy ez mennyivel drágíthatja meg a kenyeret: a híradósok egy kisebb vidéki pékség vezetőjével beszéltek, aki azt mondta,
az ezer forint környéki vagy afölötti áron már nem nagyon tudnak emelni, mert az így is elég magas már a vásárlók számára.
A Pékszövetség egyelőre nem nyilatkozott egy esetleges kenyéráremelésről.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés