Az iskolai mobilbegyűjtés ezekben a helyzetekben veszélyt vagy kárt is okozhat

iskola-mobil-gyerek
Olvasási idő kb. 4 perc

Sok gyereknek iskolaidőben is fontos lehet az okosmobil, többek között a cukorbetegséggel küzdő fiataloknak, akiknek az okoseszköz jelzi, hogy mikor kell inzulint beadni.

Az új tanév kezdetével betiltották az okoseszközök használatát a köznevelési intézményekben. A kormány döntését sokan támogatják, és vannak, akik szerint még ez is kevés. Másfelől viszont akadtak olyanok is, akik arra világítottak rá: egyes gyerekek nagyon komoly hátrányba kerülhetnek a lépés miatt – írja az Economx.

Vannak, akiknek problémás leadni az iskolában a mobilt

Alig pár héttel az iskolakezdés előtt jelent meg az a rendelet, ami az iskolákban, az oktatási időben megtiltja, hogy a diákoknál okostelefon legyen. A gyakorlat egyáltalán nem új keletű Európában, több országban is hasonló a gyakorlat, ugyanakkor erősen kérdéses, hogy hazánkban miként tartják be ezt a szabályt. Egyelőre nincsen egységes megoldás vagy konkrét iránymutatás, minden iskola a saját lehetőségei és elgondolásai szerint oldja meg a helyzetet.

Nincs egységes iránymutatás és gyakorlat az iskolai mobilbegyűjtésre vonatkozóan, így sok fiatal kicselezi a rendszert
Nincs egységes iránymutatás és gyakorlat az iskolai mobilbegyűjtésre vonatkozóan, így sok fiatal kicselezi a rendszertSeventyFour / Getty Images Hungary

Ugyanakkor, ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, sokan kicselezik a rendszert, és egy régi telefont adnak le, közben a saját, működő készüléküket maguknál tartják. Mások arra panaszkodnak, hogy nem megoldott a drága telefonok biztonságos tárolása, és nem egyértelmű az sem, hogy ki vállal felelősséget az esetleges károkért. A készülékek kiosztása tanítás végén pedig sok helyen bemondásos alapon történik, így az ügyeskedők könnyen hozzájuthatnak jobb telefonokhoz a sajátjuk helyett.

De mindemellett akadnak jóval nagyobb problémák is. Szalai Gábor, a Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium igazgatója az Index riportjában azt mondja,

az is gondot jelent, hogy nem tudják a gyerekeknek a KRÉTA rendszeren keresztül jelezni, ha egy órájuk elmarad, mert nincs náluk a telefon, amin keresztül azt megtekinthetnék.

„Az állami fejlesztésű KRÉTA applikációt szinte minden diákunk használta a telefonján, most azonban már nem tudunk értesítést küldeni rá, így egyéb úton kell tájékoztatnunk őket a változásokról” – jegyezte meg Szalai Gábor, aláhúzva, hogy még ennél is problémásabb azoknak a gimnazista korú fiataloknak a helyzete, akik már családi feladatokat is vállalnak, és iskolába vagy edzésre viszik a kisebb testvéreiket. Számukra egyelőre kérdéses, hogyan tudják időben értesíteni a szüleiket vagy kapcsolatot tartani a családdal.

A cukorbetegeknek iskolaidőben is fontos lehet a mobil 

Az Index cikke alatt az egyik hozzászóló pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az okoseszközök beszedése komoly hátrányt jelenthet, például annak a gyermeknek, aki cukorbeteg. A cukorbetegség kezelésében ugyanis rengeteget segítenek az okostelefonokra letölthető applikációk.

Sok esetben az okoseszköz egyik alkalmazása figyelmezteti cukorbeteg fiatalt arra, hogy mikor kell ennie, vagy adott esetben mikor kell inzulint beadnia magának.

De más egészségügyi problémával küzdő fiatalok is használnak okoseszközöket hasonló célból. Mindemellett több kommentelő is feltette a kérdést, mit fognak csinálni a gyerekek vészhelyzet esetén, amikor adott esetben épp a mobiltelefonjukon keresztül tudnának első kézből, a lehető leggyorsabban segítséget kérni vagy értesíteni a szüleiket a bajról.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek