A húsleves áldásos hatására évtizedek, sőt, évszázadok óta sokan esküsznek. Bár kevés tudományos bizonyíték van arra, milyen erős gyógyír, de a kutatók szerint már önmagában az is elég, amilyen egészségesek a hozzávalók.
Gyulladáscsökkentő hatása van
A leggyakrabban egy 2000-ben készült kutatást szoktak emlegetni a húsleves egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatban, ami, valljuk be, lassan negyedszázados. Ez a vizsgálat megállapította, hogy a húslevesnek gyulladáscsökkentő hatásai lehetnek.
„Nem találtam sok más kutatást, amely rávilágítana arra, hogy a csirkehúsleves segít a megfázásból való felépülésben” – nyilatkozta Alyssa Pike, a Nemzetközi Élelmiszer-információs Tanács táplálkozási kommunikációért felelős vezetője.
Ugyanakkor a szakember is úgy fogalmazott, hogy sokszor nem kellenek tudományos magyarázatok, hogy egy gyógyhatás jelentkezzen. De elég sokan számolnak be arról, hogy a húsleves elfogyasztása után jobban lettek, emiatt érdemes közelebbről is ezt megvizsgálni.
Természetesen gyógyít
Mint minden étel és élelmiszer esetében, a húsleves egészségügyi előnyei is az összetevőkben rejlenek. A legtöbb családnál a levesbe hús, répa, fokhagyma, hagyma, zeller és egyéb ízesítők kerülnek.
„A csirkehúsleves összetevői tele vannak vitaminokkal és antioxidánsokkal, amelyek beindíthatják a szervezet természetes gyógyulási folyamatát – mondta Amanda Sauceda, a Long Beach-i Kaliforniai Állami Egyetem oktatója. A sárgarépa A-vitamin-forrás, amely támogatja az immunrendszer egészségét, a hagyma és a fokhagyma vírus- és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír.”
2023 májusban a hagyma és a fokhagyma hatását kutatták. Idős emberek egy csoportjának adagoltak hagymát vagy fokhagymát, illetve az ezekből készült kivonatot, és kiderült, hogy akik fogyasztották valamelyik hagymát, azok könnyebben leküzdötték a légúti betegségeket.
Nátha esetén – főleg, ha lázasak is vagyunk – a folyadékpótlás is nagyon fontos, és ennek egy jelentős része történhet a húsléből.
Gyógyul a test és a lélek
A már említett 2000-es kutatás eredménye az volt, hogy a húsleves átmenetileg csökkenheti a gyulladást, így a betegek egy időre fellélegezhetnek.
A tanulmány szerint a levesben lévő összes zöldség, illetve maga a hús is külön rendelkezik a gyulladásgátló hatással.
A Nebraska Egyetem tudósai, akik az eredeti tanulmányt is készítették, 2021-ben újra megvizsgálták a témát, megerősítve, hogy a korábban készült felmérés eredménye helyes. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy csak a valódi húsból és zöldségekből, frissen készült leves fejti ki ezt a hatást, ugyanis a bolti zacskós levesek gyakran túl sok nátriumot tartalmaznak, ami megemelheti a vérnyomást és a beleket is irritálhatja.
Összességében egy tányér házi készítésű húsleves jó hatással lehet a testünkre és a lelkünkre is.
„A betegségből való felépülés részben fizikai, részben mentális, tehát – ha nem is rendelkezünk bőséges tudományos adatokkal – az biztosan jó hatással van ránk, ha ehetünk egy tál meleg levest, amit esetleg valaki szeretettel készített el nekünk” – összegzett Alyssa Pike.
Ha szeretnéd tudni, hogy nátha, influenza vagy Covid tüneteit tapasztalod magadon, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés