1940. február 16. napja rekordhideget hozott. A ma már Miskolctapolcának nevezett egykori Görömbölytapolcán soha azóta nem látott mélységbe zuhant a hőmérő higanyszála, a meteorológusok szerint grönlandi eredetű levegőtömeg okozhatta az extrém időjárást.
Magyarországon 1890 óta mérik hivatalosan is a hőmérsékletet. 1940-ben, az akkoriban még Meteorológiai és Földmágnességi Magyar Királyi Központi Intézetnek nevezett hivatal munkatársai mérték a leghidegebbet, -35 fokot Miskolc-Görömbölytapolcán. A rekordról a HungaroMet is megemlékezett ma Facebook oldalán.
A leghidegebb nap 1940-ben volt
Néhány évvel ezelőtti megemlékezésükben arra is kitértek, hogy mi okozhatta a helyi viszonylatban extrém hideget. Mint írták, az országot ebben az időszakban 20-70 centiméter vastag hótakaró fedte, a Balaton jege pedig egyes helyeken közel 50 centi vastag volt. Az országos átlaghőmérséklet 80 éve ezen a napon -20-30 fok között alakult. Északkeleten volt a leghidegebb.
Sarkvidéki levegő okozta a hideget
„Európa legnagyobb részét igen hideg, sarkvidéki eredetű levegő borítja be, de Közép-Európa északnyugati részei felől valamivel kevésbé hideg levegő kezd előrenyomulni és hazánk északi megyéiben már kisebb havazásokat is okozott. A hideg az egész országban, különösen azonban a keleti megyékben rendkívüli mértéket öltött”
– írta aznap a Napijelentés 1940. február 16-án. Ugyan idén ennyire mélyre nem süllyednek a hőmérők higanyszálai, a napokban azonban ismét a tél leghidegebb időszakára készülhetünk.
Sarkvidéki eredetű légtömeg áramlik be az országba, több vármegyére riasztást adtak ki.
Tovább olvasom