A Munka törvénykönyvének január 1-jén életbe lépő módosításai között szerepel egy olyan, amely a hétvégi munkavégzéssel kapcsolatban hozott fontos változást. E szerint mentesül a munkavégzés alól az, aki választásra vagy népszavazásra megy voksolni - derül ki a HRPortal írásából.
A hétvégén dolgozók könnyebben mehetnek szavazni
A törvénymódosítás pontosan fölsorolja azt is, hogy milyen szavazásra terjed ki a szabály. Ilyen az országgyűlési képviselő választás, az Európai Parlamenti választások, a helyi önkormányzati (és polgármester) választás, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választása.
Ugyancsak vonatkozik a törvény a helyi vagy országos népszavazásokra is.
Ilyen voksolásokon akkor lehet munkaidőben részt venni, ha a munkavállalónak a szavazás napjára beosztott rendes munkaideje vagy az elrendelt rendkívüli munkaideje meghaladja a 8 órát. Mivel a választások általában hétvégére esnek, ez a szabály leginkább azokat érinti, akik gyakran dolgoznak pihenőnapon. Őket a szavazás idejére megilleti a távolléti díj.
Nem ez azonban az egyetlen változás a Munka törvénykönyvében, ami január elejétől élesedett. Ahogy arról a Dívány is írt, módosultak a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munka után járó bérpótlékra vonatkozó szabályok is. Eddig sok munkahelyen az volt a gyakorlat, hogy szabadnapon végzett túlóra után csak 50 százalékos pótlékot fizetett a foglalkoztató, ám biztosított a héten egy másik pihenőnapot. A vonatkozó jogszabály módosítása azonban egyértelművé teszi, hogy ez most már szabálytalan: minden esetben meg kell fizetni a 100 százalékos bérpótlékot, az részben sem váltható ki pihenőnappal.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés