Magyarokat is evakuáltak az amerikai hurrikán során: így élték meg belülről

GettyImages-1243606723

Floridában élő magyarok számoltak be arról, hogy a legkevesebb 100 ember halálát okozó hurrikán közeledte hogyan érintette a lakosságot, milyen intézkedések lépnek ilyenkor életbe az amerikai gépezetben, és a híradások információin túl hogyan élik ezt meg a helyiek. A magyar fiatalokat is evakuálták, de azóta biztonságosan visszatértek eredeti szálláshelyükre, és az élet lassan visszatér a normalitásba, bár a romok eltakarítása még hosszú ideig tart majd.

Amit a hurrikánról feltétlenül tudni kell

Az Atlanti-óceán hurrikánszezonja hivatalosan júniustól novemberig tart. A trópusi viharok legtöbbször Afrika fölött képződnek, majd az Atlanti-óceán fölött fokozódnak hurrikánná, melyek kialakulásának fontos feltétele a tenger felszínének, illetve az óceán felső vízrétegeinek magas hőmérséklete mellett a viszonylag állandó magasságokban fújó szelek. A 39 mérföld/órás sebesség elérésekor a trópusi viharnak a National Hurricane Center az ábécében soron következő kezdőbetűvel nevet ad, majd a következő szint elérésekor átminősül hurrikánná. Évente átlagosan 15 nevesített trópusi viharral lehet számolni, amelyből nagyjából 8 válik hurrikánná, s azoknak is csak mintegy a fele lesz igazán veszélyes. Ezek a komolyabbak 110 mérföld/órás sebességgel, vagy még gyorsabban csapnak le, 1-től 5-ig skálázzák őket, 5-tel jelölve a legveszélyesebbeket. 3-as besorolás felett azonban már komoly következményekkel kell minden esetben számolni…

A mostani, Floridára lecsapó Ian hurrikán először a nyugati parton 4-es kategóriájúként csapott le, legkevesebb 100 ember halálát okozva, majd Dél-Karolinában ért partot, ahol újabb heves esőzéseket okozott.

2022. szeptember 26-i felvétel
2022. szeptember 26-i felvételFrankRamspott / Getty Images Hungary

Ilyen volt mindez belülről…

A magyar átélők először az időjárás-jelentésből értesültek, akkor még csak egy trópusi vihar közeledtéről, majd már 1-es kategóriájú hurrikánról kezdtek beszámolni a híradások, később pedig már minden hírcsatorna, tévéállomás, sms-információ az egyre közeledő, veszélyes hurrikán éppen aktuális állapotáról tájékoztatta a lakosságot. 

Az összes lehetséges fórumon igyekeztek felhívni a figyelmet a veszélyekre és a potenciálisan szükségessé váló óvintézkedésekre.

Hosszabb távon kint tartózkodó honfitársaink elbeszéléséből tudjuk, hogy ilyenkor az érintett várost különböző betűjelzésű zónákra osztják. A-val jelölik a legveszélyeztetettebb zónákat, ahol az evakuálás kötelező, B betűjelzésnél a lakosok maguk dönthetnek arról, hogy elhagyják-e ideiglenesen otthonaikat, de megkülönböztetnek még érintettség szerint C és D zónákat is.

Hatalmas szél és heves esőzések… Getty Images Hungary
Hatalmas szél és heves esőzések… Getty Images HungaryJoe Raedle

Mi a teendő?

A nyugati part egyik legnagyobb városában, Tampában tartózkodó fiatal magyar pár a National Hurricane Center előrejelzései alapján meghozott kormányzati határozat kiadásakor éppen azon a részen lakott, amely a figyelmeztetések szerint A jelzés alá esett. Elmesélték, hogy ilyenkor minden A zónás lakosnak össze kell szednie, amit magával tud vinni egy bőröndben vagy az autójában, a többi ingóságot kénytelen maga mögött hagyni otthonában, és megtörténik a kötelező evakuálás.

Mivel az érvényben lévő törvények alapján a hotelek lakosainak épségéért a szálloda felelős, ilyenkor sokan választják azt a megoldást, hogy a lakhelyükhöz közel eső, de már biztonságos távolságban lévő hotelekben keresnek menedéket. Ezek ilyenkor rendre meg is telnek, mint megtudjuk tudósítóinktól, akik azt is elmondták, most szerencsétlenségükre sokan a közeli Orlando szállodái közül választottak maguknak ideiglenes lakhelyet, s az előrejelzések dacára a vihar éppen arrafelé haladt el, míg Tampát viszonylag kevésbé érintette.

Siralmas állapotokat hagy maga után
Siralmas állapotokat hagy maga utánJoe Raedle / Getty Images Hungary

Biztosítás

Floridában a lakás- és vagyonbiztosítások kötését alapvetően meghatározza a gyakori fenyegetettség. Szemtanúink sok helyi lakossal beszélgettek erről a szállodákban, akiktől több érdekességet is megtudtak:

  • 10 évente tetőt kell cserélni.
  • Ha a garázs ajtaja nem felel meg a biztosító követelményeinek, a garázsban kárt szenvedett gépjárműre nem fizet a biztosító.
  • Arrafelé nagyon sok családnak van lakókocsija, amelyet előszeretettel tartanak a kertben, de az ott tárolt járművek károsodásáért egyáltalán nem vállal felelősséget a biztosító.

A látvány

A lakosságnak ezzel kell együtt élnie…Getty Images Hungary
A lakosságnak ezzel kell együtt élnie…Getty Images HungaryJoe Raedle

A vízen erősödő, a szárazföld fölött visszább szelídülő hurrikánok a partokon lecsapódva igen komoly károkat tudnak okozni, melyek látványa, főleg élőben végignézve, meglehetősen felkavaró. Ilyen például az utcákon az áradás vízében úszó krokodilok látványa, vagy a nagy vízárral az utcákra sodródó hajók képe, amiket előbb bemos a vízáradat a város területére, majd annak leapadásakor autók, kisebb bódék tetején fennakadva találják őket.

Áradás

Sokan nem számolnak a hurrikán utóéletéhez tartozó áradásokkal, amelyek a vihar okozta közvetlen veszély elmúltával még mindig nagy károkat és veszélyes helyzeteket tudnak előidézni. Ez a helyzet szinte még napjainkban is, amikor, jó néhány nappal a hurrikán elvonulta után, az autópályák egy része még mindig víz alatt áll. A Dívány olvasóit a történtekről szemtanúként, átélőként tájékoztató magyar házaspár például Miamiból Tampába visszatérve a még mindig teljesen víz alatt álló, a félsziget nyugati oldalán futó autópályák helyett csak a keleti oldal autópályáit tudta használni még egy héttel a hurrikán lecsapása után is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra