A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleménye szerint hazánkban a 20. hetétől nőtt a bejelentett pertussisgyanús esetek száma, az elmúlt öt hétben a heti esetszám 16-21 között volt. Idén eddig összesen 153 szamárköhögés-gyanús megbetegedésről érkezett bejelentés. A laboratóriumi vizsgálatok 65 esetben erősítették meg a klinikai diagnózist – adta hírül az Index.hu.
A csecsemők vannak a legnagyobb veszélyben
Magyarországon a legtöbb eset jelenleg szórványosan fordul elő, leginkább családon belüli halmozódás tapasztalható, országos járványról semmiképpen nem lehet beszélni. A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed, és mivel baktérium okozza, a betegség antibiotikummal jól kezelhető. Az NNGYK közlése szerint a felnőtteknél és az oltottak körében jellemzően enyhe lefolyású a betegség.
Két csecsemő hunyt el eddig a fertőzés miatt
A legnagyobb veszélyben a csecsemők vannak, akik csak 2 hónapos korukban kapják meg a szamárköhögés elleni oltást, miután náluk a betegség lefolyása nagyon súlyos, a légzéskimaradás akár halált is okozhat.
Magyarországon eddig két, az otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és az annak következtében kialakult szövődmények voltak – tájékoztatott a központ.
Hangsúlyozták továbbá, hogy az oltatlan újszülöttekre a legnagyobb kockázatot a velük találkozó és az ellátásukban részt vevő családtagok jelentik, akik saját maguk is hordozhatják a baktériumot. Éppen ezért az NNGYK felhívta a figyelmet arra is, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában részt vevők számára is javasolt a védőoltás.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés